Uncategorized

Handel bronią na świecie przybrał na sile w trakcie pandemii

Handel bronią na świecie nie ustał pomimo pandemii. Producenci broni zwiększyli swoje obroty, osiągając przychód rzędu kilkuset mld dolarów. W handlu uzbrojeniem dominują szczególnie firmy z jednego kraju. 

Sprzedaż broni na świecie – dane SIPRI

Według danych opublikowanych przez SIPRI (Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie) sprzedaż uzbrojenia i usług wojskowych wzrosła kolejny rok z rzędu. W 2020 roku wyniosła łącznie 531 mld dolarów, co stanowi realny wzrost o 1,3% w porównaniu z poprzednim rokiem. Co więcej, sprzedaż broni stu największych firm zbrojeniowych w 2020 roku była o 17% wyższa niż w 2015 roku, gdy Instytut SIPRI po raz pierwszy uwzględnił dane dotyczące chińskich przedsiębiorstw.

Wykres 1. Całkowita sprzedaż broni firm wg. SIPRI Top 100, 2002–20. 

Źródło: SIPRI Arms Industry Database, Dec. 2021

Alexandra Marksteiner, badaczka w programie SIPRI Military Expenditure and Arms Production Program, powiedziała:

Giganci przemysłowi byli w dużej mierze chronieni przez utrzymujący się popyt rządu na towary i usługi wojskowe. W dużej części świata wydatki wojskowe wzrosły, a niektóre rządy nawet przyspieszyły płatności na rzecz przemysłu zbrojeniowego w celu złagodzenia skutków kryzysu Covid-19.

Zobacz także: Posiadanie broni: na 100 Amerykanów przypada 120 sztuk broni

Handel bronią na świecie – liderem wciąż USA

W 2020 roku sprzedaż broni 41 amerykańskich firm wyniosła 285 miliardów dolarów, co jest wzrostem o 1,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co więcej, od 2018 roku pierwsza piątka firm zbrojeniowych w rankingu ma siedzibę w USA. Rynek w Stanach jest bardzo dynamiczny, przemysł zbrojeniowy przechodzi falę fuzji i przejęć. Drugim krajem, który ma duży udział w handlu bronią na świecie są Chiny. Łączna sprzedaż broni pięciu chińskich firm znajdujących się na liście Top 100 wyniosła w 2020 roku ok. 66,8 miliarda dolarów, do daje wzrost o 1,5 r/r. Trzecie miejsce zajmują natomiast firmy brytyjskie.

Wykres 2. Udział poszczególnych krajów w sprzedaży broni w roku 2020. 

Źródło: SIPRI Arms Industry Database, Dec. 2021

Dr Nan Tian, ​​starszy pracownik naukowy SIPRI, powiedział:

W ostatnich latach chińskie firmy zbrojeniowe skorzystały z programów modernizacji wojskowej tego kraju i skupiły się na fuzji wojskowo-cywilnej. Stały się jednymi z najbardziej zaawansowanych producentów technologii wojskowych na świecie.

Zobacz także: U.S. Navy przechwyciła statek z nielegalną bronią na Morzu Arabskim

Niektóre firmy produkujące broń odczuły jednak problemy związane z łańcuchami dostaw. Francuski producent broni Thales odnotował spadek sprzedaży broni o 5,8% spowodowany przez zakłócenia w gospodarce wiosną 2020 r. Łączna sprzedaż broni przez sześć francuskich firm z pierwszej setki spadła o 7,7 procent r/r. W ujęciu rocznym spadła również sprzedaż rosyjskich firm o 6,5%.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker