AmerykiGospodarka

Współpraca rosyjsko-kubańska: Putin przekazał wyspie 20 000 ton pszenicy

Współpraca rosyjsko-kubańska się zacieśnia. W ten czwartek na Kubę trafiło prawie 20 000 ton pszenicy, które zostało wysłane przez Rosję ponad miesiąc. Zboże to przyda się temu państwu, gdyż aktualnie zmaga się ono z poważnym kryzysem gospodarczym, a przed sklepami ustawiają się długie kolejki, gdyż brakuje między innymi podstawowych artykułów żywnościowych. 

Współpraca rosyjsko-kubańska zacieśnia się

Współpraca rosyjsko-kubańska ma liczącą wiele dekad historię. Po przejęciu władzy na Kubie przez Fidela Castro w 1959 roku, południowoamerykański kraj przystąpił do bloku wschodniego i zaczął handlować ze Związkiem Radzieckim. Jednakże po jego upadku, więzi gospodarcze między tymi dwoma państwami zaczęły zanikać. 

Zobacz także: Kubańczycy masowo emigrują, ponieważ w ich ojczyźnie wybuchł kryzys

Jednakże ostatnio współpraca rosyjsko-kubańska znowu zaczęła się zacieśniać. Otóż na kilka dni przed przeprowadzaniem przez Rosję inwazji, państwo to zgodziło się, aby Kuba spłaciła swoje zadłużenie do 2027 roku. Co więcej, rządy obu państwa zgodziły się na rozpoczęcie współpracy w dziedzinach takich jak transport, energetyka, przemysł i system bankowy. Co warto zaznaczyć, Kuba ostatnimi czasy również zaczęła mocniej politycznie wspierać Rosję. Choćby 7 kwietnia zagłosowała przeciwko rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, którego uchwalenie doprowadziłoby do zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. 

To właśnie w ramach zacieśnienia współpracy rosyjsko-kubańskiej, wyspie tej zostało przekazane prawie 20 tysięcy ton pszenicy, które w czwartek dotarło do Kuby. Co warto zaznaczyć, zboże dotarłoby wcześniej, gdyby nie sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za wywołanie przez nią wojny. Choćby ze względu na odłączenie rosyjskich banków ze systemu SWIFT, kraj ten miał problem z zapłaceniem przewoźnikowi. W wyniku tej sytuacji, zboże przez kilka tygodni tkwiło na statku u wybrzeży Kuby. 

Zobacz także: Liberalizacja Kuby postępuje. Władze zniosły zakaz importu silników przyczepnych do łodzi

Kuba zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym

Jak zaznaczają pracownicy agencji prasowej Reuters, pszenica bardzo przyda się temu wyspiarskiemu państwu. Otóż obecnie Kuba zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym, który wybuchł głównie na skutek działań Rosji. Otóż to właśnie wywołana przez ten kraj wojna doprowadziła do znacznego podrożenia surowców na światowych rynkach, przez co mieszkańcy tego państwa często nie są w stanie kupić podstawowych dóbr takich jak żywność czy paliwo. Co więcej, ze względu na powstałe niedobry przed sklepami utworzyły się długie kolejki. 

Racjonowanie paliw na Kubie doprowadziło do wielogodzinnych kolejek

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker