Polska

Nagrody finansowe dla medalistów. Ile warte jest olimpijskie złoto?

W Pekinie rozpoczęły się zimowe igrzyska. Sportowcy będą startować w 109 konkurencjach w 15 dyscyplinach. Polski Komitet Olimpijski przewidział nagrody finansowe dla medalistów. Ile wyniosą? 

Nagrody finansowe dla medalistów – kwota zależna od zdobytego medalu

Polski Komitet Olimpijski za złoty medal zdobyty w konkurencji indywidualnej zapłaci 120 tys. złotych. Za zdobycie srebra można oczekiwać 80 tys. zł, a za brąz – 50 tys. Nieco inaczej stawki prezentują się w przypadku konkurencji zespołowych. Jeśli polska reprezentacja zdobędzie złoto, każdy sportowiec z drużyny otrzyma 75% wartości nagrody indywidualnej. Tym samym za zdobycie złota można oczekiwać 90 tys. zł, srebra – 60 tys. zł i 37,5 tys. za brąz. Warto zaznaczyć, że nagrody są zwolnione od podatku od dochodów, tak więc w tym przypadku kwota brutto jest identyczna z netto.

Zobacz także: Shell będzie produkować zielony wodór na Igrzyska w Chinach

Które państwo płaci najwięcej za medale?

Polski Komitet Olimpijski nagradza również szkoleniowców. Ci otrzymają 60 tys. złotych, jeśli reprezentaci zdobędą złoty medal. Stawki za medale są takie same jak na igrzyskach w Londynie w 2012 roku, Rio de Janeiro w 2016 roku i Tokio w 2021 roku, a także zimowych w Soczi w 2014 roku i Pjongczangu w 2018 roku. Co ciekawe w przeszłości były one nieco wyższe. Za zdobycie złota polscy sportowcy startujący w igrzyskach w Pekinie w 2008 roku i w Vancouver w 2010 roku mogli liczyć nawet na 250-275 tys. zł od PKOl. Zakończenie olimpiady nastąpi 20 lutego, wówczas znana będzie pełna kwalifikacja medalowa.

Nie uległy zmianom również nagrody pieniężne przyznawane przez ministra sportu, które objęte są podatkiem dochodowym. Złoto wycenione jest do 80,5 tys. zł brutto, srebro do 57,5 tys. zł i brąz do 46 tys. zł. Jednak w tym przypadku sportowcy startujący w zespole mogą liczyć na pełną kwotę.

Zobacz także: Państwo da miliony klubom piłkarskim. Zaćmienie umysłów w Ministerstwie Sportu [FELIETON]

Nieco wyższe stawki za zdobycie medali gwarantują swoim reprezentantom Niemcy. Podczas zeszłorocznych zmagań olimpijskich na najwyższe sumy mogli liczyć reprezentanci Singapuru. Tamtejsza organizacja wyceniła złoty medal na 737 tysięcy dolarów, srebrny na 369 tysięcy i 184 tysiące za brąz. Singapur nie startuje jednak w zimowych igrzyskach.

Igrzyska Olimpijskie to zabawa, która przynosi gigantyczne straty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker