Gospodarka

Legalizacja marihuany rekreacyjnej zwiększa zatrudnienie [BADANIE]

Legalizacja marihuany rekreacyjnej przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy. Badania przeprowadzone w USA dowodzą, że zalegalizowanie konopi nie miało negatywnego wpływu na płace lub wzrost bezrobocia w danym hrabstwie. 

Legalne konopie to mniejsze bezrobocie

Naukowcy z University of New Mexico i California Polytechnic University przeprowadzili badanie dotyczące wpływu legalizacji marihuany rekreacyjnej na zatrudnienie w danym regionie. Analiza pt. Skutki dostępu do rekreacyjnych konopi indyjskich na rynkach pracy: dowody z Kolorado opublikowana została w IZA Journal of Labour Economics. Autorzy Avinandan Chakraborty i Sarah Stith z Departamentu Ekonomii UNM porównali w badaniu sytuację na rynku pracy przed i po zalegalizowaniu konopi. Okazało się, że w hrabstwach, na których terenie powstały sklepy z marihuaną, zmniejszyło się bezrobocie. Nowi pracownicy odnaleźli zatrudnienie w branży konopnej, która zaczęła się dynamicznie rozwijać na rynku. Dane uzyskane w stanie Kolorado dotyczyły lat 2011-2018. W wyniku analizy stwierdzono, że po zalegalizowaniu konopi stopa bezrobocia spadła o 0,7 pkt. proc. Odnotowano również 4,5% wzrost ogólnej liczby pracowników, z efektami skoncentrowanymi w produkcji i usługach.

Zobacz także: Sprzedawcy marihuany mają utrudniony dostęp do systemu bankowego

Legalizacja marihuany rekreacyjnej w USA

Rekreacyjne punkty sprzedaży marihuany zostały otworzone już w 2014 roku. Co więcej, w prezentowanym badaniu naukowcy podkreślili, że nie znaleźli dowodów na spadki wydajności pracowników, co przeczy popularnej tezie, że wraz ze wzrostem marihuany wzrośnie bezrobocie. Dowodzą również, że negatywne skutki legalizacji konopi w USA zostały zniwelowane przez wzrost liczby miejsc pracy spowodowany rozwojem nowych rynków. Najwięcej osób znalazło zatrudnienie na produkcji. Dostęp do rekreacyjnej marihuany pozytywnie wpływa na popyt na siłę roboczą ze względu na inwestycje w uprawy, przetwórstwo i handel. Zyskują również powiązane branże takie jak rozrywka i hotelarstwo.

Jak pokazują badania przeprowadzone w USA, legalizacja marihuany rekreacyjnej przyczyniła się do wzrostu zatrudnienia na plantacjach oraz zakładach produkcyjnych. Jest to kontrargument dla często powielanej opinii, że zalegalizowanie konopi będzie objawiać się bezrobociem.

Zobacz także: Legalizacja marihuany w Niemczech – dodatkowe miliardy w budżecie?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker