GospodarkaNewsPolska

Cena choinki w 2021 roku. Czy dużo zapłacimy za świerk?

Ostatnimi miesiącami inflacja w Polsce rosła w stosunkowo szybkim tempie. Mimo tego cena choinki w 2021 roku jest na bardzo podobnym poziomie co w zeszłym roku. Choć, warto zaznaczyć, że to ile zapłacimy za choinkę, w znacznym stopniu zależy od województwa, w którym ją kupujemy. 

Z niedawno opublikowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w Polsce w listopadzie wyniosła rok do doku aż 7,7 procent. Co warto pokreślić, jeszcze w październiku była ona na poziomie 6,8 procent. Z tego powodu wielu Polaków zaczęło się obawiać, że w te święta zapłacą duże sumy za choinki. Jednak obawy te są w dużej mierze przesadzone, gdyż cena choinki w 2021 roku jest na podobnym poziomie co w roku poprzednim. 

Ile kosztuje żywa choinka?

Choćby w Nadleśnictwie Bydgoszcz świerk pospolity o wysokości od 1,1 do 1,5 metra kosztuje 35 złoty, a taki o wysokości 1,6 – 2,5 m 45 zł. Co warto zaznaczyć, oferują tam też niższe drzewka nieprzekraczające 0,5 metra za 25 złotych. Do tego w ofercie wspomnianego Nadleśnictwa można znaleźć takie drzewa jak świerk serbski, świerk srebrzysty, jodła. Te są stosunkowo droższe od swoich bardziej pospolitych odpowiedników. Takie drzewo nieprzekraczające wysokości 0,5 m zakupimy za 30 zł 0,6-1 m za 35 zł 1,1-1,5 m za 40 zł, a 1,6-2,5 m za 55 zł. 

Stosunkowo tanio jest również w Nadleśnictwie Elbląg. Choć ma on skromniejszą ofertę od bydgoskiego
Oferuje ono choinki jedynie ze świerku pospolitego i jodły. Te pierwsze w zależności od wysokości kosztują od 30 do 100 złotych, te drugie od 40 do 80 złotych. 

Cena choinki w 2021 roku najwyższa w Katowicach i Poznaniu  

Szczególnie niepocieszni w tym roku będą mieszkańcy Katowic i Poznania. Cena choinki w 2021 roku jest w tych miastach najwyższa. Cennik choinek w Nadleśnictwie Katowickim prezentuje się następująco: do 0,9 m – 26,74 zł, 1-1,5 m – 32,10 zł, 1,6-2,5 m – 37,44 zł, 2,6-3,5 m – 53,50 zł, 3,6-5 m – 321 zł. Do tego mieszkańcy tego miasta mogą zakupić jedynie najbardziej pospolite drzewa. W ofercie wspomnianego Nadleśnictwa znajdziemy jedynie sosnę pospolitą, sosnę czarną i świerk pospolity.

Z kolei mieszkańcy Poznania kupujący choinki od Nadleśnictwa Babka, Wydadzą na świerk pospolity albo sosnę zwyczajną w zależności od wysokości kolejno do 1,5 m – 50 zł, 1,6-3 m – 60 zł, 3,1-5 m – 150 zł, 5,1-6 m – 300 zł. Choć warto zaznaczyć, że mieszkańcy tego miasta mają okazję wybrać sobie drzewko na plantacji. Dokładnie 18 i 19 grudnia będą mogli przejść się po plantacji Drapałka i zamówić jedno z setek jeszcze rosnących drzewek. 

Choinka żywa czy sztuczna? Która jest bardziej ekologiczna?

Leśnicy zachęcają do kupowania żywych choinek na święta Bożego Narodzenia. Wskazują oni, że zakup naturalnej choinki jest znacznie korzystniejszy dla środowiska niż jej plastikowego odpowiednika. Jak możemy wyczytać na stronie Lasów Państwowych:

Podczas kilkuletniego, intensywnego wzrostu na specjalnie przygotowanej plantacji drzewka wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Po ich wycięciu korzenie pozostają w glebie, wzbogacając ją w próchnicę. Po świętach drzewko można wykorzystać jako składnik kompostu, ściółkę pod rośliny, drewno opałowe albo – jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce – posadzić wiosną w ogródku.

Zobacz także: Na święta w Wielkiej Brytanii braknie wszystkiego, również alkoholu

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker