Dezinformacja w internecie: Polacy nie weryfikują treści w sieci

Dezinformacja w internecie jest coraz powszechniejsza. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polacy nie weryfikują treści czytanych w internecie. Brak takiego zwyczaju może prowadzić do pogorszenia jakości debaty publicznej i podejmowania gorszych decyzji.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w 2021 roku 47% wszystkich obywateli UE w wieku 16-74 lat widziało nieprawdziwe lub wątpliwe informacje na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Największy odsetek osób tak uważających odnotowano w Finlandii, gdzie aż 68% osób widziało nieprawdziwą informację. Wysoki odsetek zanotowano również w Holandii (67%), Luksemburgu (64%) i Irlandii (61%). Najniższy wynik w UE odnotowano w Rumunii, gdzie jedynie 30% osób spotkało się z taką informacją. Niski odsetek również na Litwie, w Grecji i Bułgarii (po 38%) i w Polsce (39%).
Polacy nie weryfikują dezinformacji w internecie
Mimo że blisko połowa mieszkańców UE dostrzegała nieprawdziwe bądź wątpliwe informacje, to jedynie 23% osób zweryfikowało prawdziwość informacji lub treści. Odsetek osób w wieku 16-74 lata, które weryfikowały informacje znalezione w internetowych serwisach informacyjnych lub mediach społecznościowych w ciągu ostatnich 3 miesięcy, był największy w Holandii (45%), a następnie w Luksemburgu (41%) i Irlandii (39%).
Zobacz też: Jesteśmy coraz mocniej uzależnieni od Internetu. Potrzebny jest nam detoks
Po drugiej stronie znajdują się kraje ze wschodu. Najmniej osób weryfikowało treści na Litwie (11%), w Rumunii (12%) oraz Polsce i Bułgarii (po 16%). Oznacza to, że jedynie 40% Polaków, którzy mieli styczność z potencjalnie nieprawdziwą informacją, ją zweryfikowało. Wśród Holendrów było to 67%.
Dezinformacja w internecie uderza w demokrację
Brak weryfikacji źródeł może prowadzić do błędnego podejmowania decyzji. Osoby, które wierzą w dezinformację w internecie, mogą zagłosować za propozycjami, które przyniosą więcej szkód niż pożytku. Badania pokazują, że w przypadku COVID-19 Polacy bardziej wierzą znajomym niż lekarzom. Jesteśmy jedynym badanym krajem, w którym odnotowano takie wyniki.
W jaki sposób sprawdzamy informacje?
W UE osoby w wieku 16-74 lata sprawdzały przede wszystkim, czy informacje są prawdziwe, sprawdzając źródła lub znajdując inne informacje w internecie (20%). Osoby sprawdzały również informacje, omawiając je z innymi osobami w trybie offline lub korzystając ze źródeł spoza internetu (12%). Najmniej popularną metodą było sprawdzenie informacji poprzez śledzenie lub udział w internetowej dyskusji na temat informacji (7%).