Polska

Polska przeznaczy 140 mld złotych na energię odnawialną

Około 140 mld złotych mają wynieść polskie inwestycje w energetykę wiatrową na przestrzeni najbliższych dwudziestu lat – ocenił wiceminister energii Grzegorz Tobiszewski.

Podczas czwartkowego spotkania prasowego w Katowicach, wiceminister wspomniał, że pierwsze polskie farmy powinny się pojawić w okolicach 2026 lub 2027 roku. Dotychczasowy termin jakim był rok 2025 uznał za możliwy, jednak trudny do zrealizowania.   

„Naszą ambicją jest, żeby do 2040 roku poczynić między 9 a 10 GW inwestycji w energetykę wiatrową na morzu” – mówił Tobiszowski.

Wiceminister dodał również, że rozpoczęto rozmowy ze wszystkimi kluczowymi graczami działającymi na rynku energii – zarówno prywatnymi jak i będącymi pod zarządem Skarbu Państwa.

Ponadto trwają prace nad dwiema nowelizacjami. Pierwsza ma pozwolić na zrealizowanie do 2020 roku celu 15 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jak dodał Tobiszewski, będzie to trudne do zrealizowania.

Z kolei druga nowelizacja ma ułatwić rozwój rynku OZE. W grę wchodzi m.in. uporządkowanie systemu świadectw pochodzenia, umożliwienie rozwoju wysokosprawnej kogeneracji OZE, wprowadzenie do sieci biometanu z OZE, a także zmiany umożliwiające tzw. repowering i modernizację instalacji OZE.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker