GospodarkaNews

W Kanadzie firmy przestają wymagać paszportów covidowych

Obecnie kanadyjscy pracodawcy zmagają się z ogromnym niedoborem siły roboczej. Liczba wolnych miejsc pracy w Kanadzie jest wyższa niż przed pandemią. Z tego powodu tamtejsze firmy przestają wymagać paszportów covidowych od pracowników. 

Kanada a koronawirus

Kanadyjski rząd premiera Justina Trudeau prowadzi jedną z najbardziej restrykcyjnych polityk odnośnie szczepień na świecie. Ustanowił on, że każdy urzędnik państwowy musi być zaszczepiony. Jeśli pracownik administracji rządowej się nie zaczepi, od razu jest on wysyłany na bezpłatny urlop. Polityka ta spowodowała, że już teraz tysiące urzędników jest na przymusowym urlopie. 

Zobacz także: Kanada: Nie szczepiłeś się? Nie skorzystasz z transportu krajowego

Jednak nie tylko kanadyjski rząd unika zatrudniania niezaszczepionych. Linie lotnicze, kanadyjskie banki oraz wiele innych przedsiębiorstw zobowiązało się do wprowadzenia restrykcyjnej polityki odnośnie szczepień. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, w Kanadzie liczba ofert pracy na portalu Indeed, w których wspomina się o wymaganiach dotyczących szczepień, znacznie wzrosła. Jeszcze w sierpniu wspomniane wymaganie znalazło się w jedynie 1,3 proc. ofert pracy, w listopadzie było już ich 8,1 procent.

firmy wymagające zaszczepienia

Źródło: Reuters, Canadian employers, facing labor shortage, accommodate the unvaccinated

Firmy przestają wymagać paszportów covidowych

Jednak już teraz niektóre kanadyjskie firmy przestają wymagać paszportów covidowych od swoich pracowników. Robią to ze względu na niedobór siły roboczej. Jak wynika z raportu Labour Force Survey, bezrobocie w Kanadzie osiągnęło w listopadzie poziom 6 proc. Jednak statystyka ta nie oddaje w pełni wspomnianego niedoboru. Mimo tego, że bezrobocie w Kanadzie jest stosunkowo wyższe niż przed pandemią, liczba ofert pracy znacznie przewyższa tą z 2019 roku. W samym listopadzie kanadyjscy pracodawcy zgłosili zapotrzebowanie na 153 700 dodatkowych pracowników. 

Zbyt mała podaż pracowników powoduje, że firmy przestają wymagać paszportów covidowych. Jak stwierdził Dan Kelly, dyrektor Kanadyjskiej Federacji Niezależnego Biznesu:

Już teraz trudno jest znaleźć nowych pracowników, a co dopiero mówić o wprowadzeniu obowiązku szczepień. Wyciąłbyś takim działaniem 20% potencjalnych pracowników.

Jednak nie tylko firmy przestają wymagać paszportów covidowych od pracobiorców, robią to również niektóre prowincje. Choćby Quebec wycofał się w zeszłym miesiącu z wprowadzenia obowiązku szczepień dla pracowników służby zdrowia. Przedstawiciele tamtejszej władzy stwierdzili, że nie mogą sobie pozwolić na utratę tysięcy nieszczepionych pracowników. Co więcej, prowincja Ontario, która również myślała nad wprowadzeniem paszportów covidowych, oficjalnie zrezygnowała z ich wdrożenia. 

Zobacz także: Rosyjska gospodarka zmaga się z ogromnym niedoborem siły roboczej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker