FinanseUncategorized

Inwestycje w LEGO mogą przynieść większy zwrot niż sztuka i diamenty

Nietypowe sposoby lokowania pieniędzy wymagają dość niszowej wiedzy. Jednak jak się okazuje, często to inwestycja w limitowane zabawki przynosi większy zwrot niż biżuteria, surowce czy sztuka. Jaki zysk mogą przynieść Inwestycje w LEGO?

Inwestycje w LEGO na tle innych dóbr

Sondaż Barclays dowodzi, że inwestorzy przeznaczają średnio 10% swojego majątku w biżuterię, sztukę, antyki czy wina kolekcjonerskie. Popyt na te towary jest wysoki w Chinach, na Bliskim Wschodzie oraz Rosji. Szacuje się jednak, że sztuka przynosi ok. 4% zysku rocznie (po uwzględnieniu inflacji), diamenty 6%, znaczki pocztowe 3%, instrumenty muzyczne od 2% do 4%, a wino około 4%. W porównaniu do zestawów LEGO to niewiele.

Ile można zarobić?

Autorzy badania poddali analizie 2322 zestawów LEGO z lat 1987-2015, porównując ich ceny oraz popularność. Zbiór danych uwzględniał sprzedaż pierwotną oraz transakcje na aukcjach. Okazuje się, że ceny aukcyjne rosną średnio 2-3 lata po wydaniu zestawu. Istnieje jednak znaczna zmienność zwrotów w zakresie od -50% nawet do +600% rocznie. Co do zasady ceny małych i dużych zestawów rosną szybciej niż średnich. Wszystko dzięki temu, że małe zestawy zawierają często unikatowe figurki, duże natomiast produkowane są w małych seriach i przeznaczone są zazwyczaj dla dorosłych odbiorów. Najcenniejsze są serie poświęcone znanym budynkom (np. Taj Mahal) czy filmom (np. Gwiazda Śmierci i Imperial Star Destroyer).

Zobacz także: Inwestycje w startupy zanotowały 1364% wzrostu w dwa lata

Autorzy badania oszacowali, że średni zwrot zestawu LEGO to 10-11% rocznie lub więcej, jeśli produkt został zakupiony z dodatkowym rabatem. Co więcej, ceny klocków przeważnie nie są uzależnione od sytuacji na giełdzie. Cena limitowanych zestawów LEGO rosła nawet podczas kryzysu w 2008 roku. Autorzy stwierdzają, że inwestycja w LEGO jest dobra tylko w perspektywie długoterminowej (powyżej trzech lat) i wiąże się z wyższymi kosztami transakcyjnymi (np. dostawa i przechowywanie) niż inwestycja w finansowe papiery wartościowe. Inwestorzy w LEGO uzyskują duże stopy zwrotu wyłącznie z nierozpakowanych zestawów, które zostały wyprodukowane w limitowanych seriach. Największy zysk przynoszą zabawki, które weszły na rynek w latach 90. XX wieku.

W 2019 roku Simon Moore dokonał analizy inwestycji w LEGO na łamach amerykańskiego magazynu Forbes. Według niego przy zakupie 800 zestawów, które rocznie wydaje duńska firma, w średniej cenie 30 USD, można zainwestować łącznie 24 000 USD. Należy jednak kupić każdy zestaw, który pojawi się na rynku, a kupione zabawki przechowywać w odpowiednich warunkach. Zdaniem autora znacznie większe kwoty można skutecznie inwestować w akcje i obligacje przy niższych kosztach transakcji, potencjalnie korzystniejszym systemie podatkowym i większej płynności. Tak więc inwestowanie w LEGO jest dobrą alternatywą tylko dla osób zaznajomionych z tym rynkiem. Doświadczeni inwestorzy polecają zacząć od kupowania limitowanych zestawów Gwiezdnych Wojen czy Parku Jurajskiego.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker