Finanse

Pomoc antykryzysowa w Niemczech, a w naszym kraju [ANALIZA]

Pomoc antykryzysowa w Niemczech będzie warta ponad 130 mld euro. Nasz sąsiad planuje między innymi w przeciwieństwie do nas obniżyć podatki. 

Pomoc antykryzysowa w Niemczech

Niemiecki urząd statystyczny podał dane o stanie produkcji przemysłowej za kwiecień. Spadła ona o 25,3 procent, w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku. Jest to rekordowy spadek w historii i wiąże się on, ze spadkami produkcji w największych branżach przemysłu motoryzacyjnego i chemicznego. Mimo, że podobnie jak w Polsce, za naszą zachodnią granicą dochodzi do stopniowego odmrażania gospodarki, to dalej prognozowane są spadki w produkcji przemysłowej.

Receptą na problemy niemieckiej gospodarki ma być nowy plan pomocowy, uzgodniony przez liderów koalicji rządzących partii CDU/CSU i SPD.

Zobacz także: Kolej w Europie: dominują Czesi i Niemcy

Wart 130 mld euro pakiet środków łagodzących skutki kryzysu, wywołanego pandemią zawiera szereg działań krótko i długoterminowych. Maja one pobudzić niemiecki przemysł i gospodarkę, poprzez napędzanie konsumpcji wewnętrznej.

Niemieckie rodziny mogą liczyć na jednorazowy dodatek w wysokości 300 euro na każde dziecko i niższe rachunki za prąd w 2021 roku. Zostanie również podwojona dopłata rządowa na zakup samochodu elektrycznego (obecnie wynosi ona 3 tys. euro). Mógłby na tym skorzystać największy koncern motoryzacyjny – Volkswagen, którego ceny za niektóre modele elektryczne zaczynają się od 30 tys. euro. Kwotę 25 mld euro niemiecki rząd planuje przeznaczyć, na kolejne wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ponadto mogą one liczyć na dodatkowe ulgi podatkowe. Przypomnijmy, że na początku niemiecka tarcza dawała przedsiębiorcom prawo do wystąpienia o bezzwrotne pożyczki, w wysokości 5000 euro dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców, 9000 euro dla firm zatrudniających do pięciu pracowników oraz 15 tys. dla firm zatrudniających do 10 pracowników. Występując o pożyczkę niemieccy przedsiębiorcy nie musieli składać dokumentacji w kwestii spadku obrotów ani składać oświadczenia w kwestii utrzymania miejsc pracy. Swoje wsparcie oferowały także landy. W stolicach samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy mogli liczyć na dodatkowe 9 tys. euro.

Niemcy chcą obniżyć VAT

Najgłośniejszym pomysłem rządu kanclerz Angeli Merkel jest planowana na okres od lipca do grudnia bieżącego roku obniżka stawek podatku od towarów i usług. Do tej pory stawki podatku VAT w Niemczech wynosiły 19 proc. stawki podstawowej oraz 7 proc. obniżonej stawki podatku, jednak przez okres 6 miesięcy będą wynosić odpowiednio 16 i 5 proc.

Zobacz także: Niemcy: Na tory wyjadą pierwsze pociągi napędzane wodorem

Takie działania mają na celu zachęcić niemieckich konsumentów do większych zakupów, wspomóc tym samym niemieckich przedsiębiorców oraz przemysł. Obniżki cen wielu produktów mogą zachęcić, także mieszkańców krajów ościennych, w tym Polaków, do częstszych zakupów, za zachodnią granicą.

Planowana obniżka ma kosztować budżet federalny 20 miliardów euro. Niemcy liczą jednak, że przyniesie to lekkie ożywienie gospodarcze, którego zbawiennym skutkiem będzie mniejsza, niż zakładano, recesja.

Pomoc antykryzysowa w Polsce

Polska tarcza antykryzysowa zawiera zapisy o pomocy finansowej dla przedsiębiorców i zwolnienia z obowiązkowych składek ZUS, jednakże nie zakłada żadnych dodatkowych zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły liczyć na trzymiesięczne zwolnienie ze składek ZUS, postojowe wypłacane przez ZUS, w wysokości 1300 (dot. przedsiębiorców rozliczających się w formie karty podatkowej lub zwolnionych z płacenia podatku VAT) lub 2080 zł oraz jednorazową mikropożyczkę w wysokości do 5000 zł. Postojowe jest wypłacane, gdy przychody spadały o nie mniej niż 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, w którym składa się wniosek, o świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń można wystąpić trzykrotnie.

Mikro pożyczka, początkowo miała być przeznaczona dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz miała być bezzwrotna pod warunkiem utrzymania miejsc pracy sprzed pandemii, z czasem jednak pomoc rozszerzono także na jednoosobowe działalności gospodarcze i wprowadzono możliwość wystąpienia o umorzenie pożyczki (pod warunkiem wypełnienia dodatkowego formularza w terminie i prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia mikropożyczki). Agencja Rozwoju Przemysłu oferowała pożyczki dla przedsiębiorców z 15-miesięczną karencją w spłacie, skierowane głównie dla sektora transportowego.

Zobacz także: Wydatki na badania i rozwój w UE nadal są zbyt niskie. Wózek ciągną głównie Niemcy i Szwedzi

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, podpisanej przez prezydenta A. Dudę w 2018 roku, obecny rząd w Warszawie utrzymał podwyższone w 2011 roku stawki podatku VAT na poziomie 23 i 8 procent. Z kolei od 1 kwietnia 2020 roku wprowadzona została nowa matryca stawek VAT, w części zakłada ona obniżki stawek VAT dla pewnych produktów oraz nową kwalifikację towarów i usług, w celu ułatwienia stosowania konkretnych stawek podatkowych.

Obniżono stawki VAT na produkty dla dzieci oraz artykuły higieniczne na 5-procentową. 5 procentową stawką usystematyzowane zostało także pieczywo, które wcześniej było objęte różnymi stawkami zależnymi od tego czy dany produkt był wypiekany na miejscu w piekarni, czy dostarczany do sklepu jako mrożony półprodukt do wypieczenia.

Podniesiono na podstawową 23% stawkę podatku na produkty często traktowane jako luksusowe, takie jak krewetki, małże, ślimaki, kawior czy okryte w Polsce wielką sławą ośmiorniczki.

6 czerwca wszedł w życie czwarty, tym samym ostatni etap rozmrażania gospodarki. Obecnie Polski rząd nie planuje obniżek podatku VAT ani kolejnego wsparcia dla przedsiębiorców.

Czas pokaże, czy pomoc antykryzysowa w Niemczech była lepsza od tej polskiej

Czas pokaże jaki efekt osiągnie obniżka podatku obrotowego w Niemczech oraz czy będzie to kierunek, w którym warto podążać, aby rozruszać postepidemiczną gospodarkę.

Jakub Spławski

Niemcy zainwestują miliardy we własną suwerenność technologiczną

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker