Europa

Niemcy zainwestują miliardy we własną suwerenność technologiczną

Jak donosi portal EUROACTIV, Niemcy zainwestują miliardy, aby przywrócić produkcję półprzewodników do Europy. Działanie to ma na celu wzmocnienie niemieckiej i europejskiej suwerenności technologicznej. 

Europa jest technologicznie zacofana

Obecnie Europa pozostaje w tyle za innymi kontynentami w mającym aktualnie miejsce wyścigu technologicznym. Od wielu lat produkcja półprzewodników w Europie wykazuje tendencję spadkową w stosunku do reszty świata. Jak informują autorzy artykułu, udział Europy na tym rynku spadł z 35% w 1990 roku do obecnych skromnych 9%.

Warto zaznaczyć, że Europa nie przegrywa z resztą świata jedynie pod względem ilościowym. Produkowane na jej terenie półprzewodniki są technologicznie mało zaawansowane. Eksperci EUROACTIV donoszą, że azjatyckie firmy takie jak TSMC czy Samsung już teraz produkują półprzewodniki w 3-nanometrowym procesie technologicznym. Udało im się to osiągnąć, dzięki wykorzystaniu nowej, ulepszonej generacji krzemowych układów półprzewodnikowych. Po zagęszczeniu tranzystorów na półprzewodnikach doszło do zwiększenia ich szybkości i zmniejszenia pobieranej przez nich mocy. W tym samym czasie w większość europejskich zakładów produkuje się półprzewodniki w stosunkowo starym 20-nanometrowym procesie technologicznym. 

Niemcy zainwestują miliardy, aby przywrócić produkcję półprzewodników do Europy

Niemiecki rząd wierzy, że błyskawiczny rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją, Big Data i Internetem Rzeczy jest dla ich gospodarki ogromną szansą. Sądzi on, że czwarta rewolucja przemysłowa pomoże im w przywracaniu, utraconych przez globalizację, miejsc pracy w przemyśle. Jak stwierdza niemieckie ministerstwo:

„samo niskie wynagrodzenie nie będzie już argumentem za decyzją o lokalizacji przemysłowej”

Błyskawiczny rozwój technologii jest ogromną szansą dla niemieckiej gospodarki, ale jednocześnie rodzi on zagrożenie. Obecnie opisywany kraj importuje większość wykorzystywanych na jego terenie półprzewodników. W przyszłości może on być technologicznie uzależniony od innych państw. Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Aktualnie podejmuje on działania mające zmienić ten stan rzeczy. Jak informuje EUROACTIV, 1 września przeprowadził on rozmowy z 50 przedstawicielami europejskiego i międzynarodowego przemysłu półprzewodników. Starał się zachęcić ich do inwestowania w Niemczech i zaoferował im finansowe oraz prawne wsparcie.

Cyfrowy Kompas

Źródło: Komisja Europejska, „Cyfrowa dekada Europy: cele cyfrowe na 2030 r.”

Niemiecki plan wpasowuje się w Europejską strategię. W tym roku Komisja Europejska (KE) przedstawiła wizję i kierunek transformacji cyfrowej w Europie do 2030 roku. Jednym z założonych celów jest zwiększenie udziału Unii Europejskiej na rynku półprzewodników z 9% do 20% w 2030 roku. KE mierzy naprawdę wysoko. Aby osiągnąć założony cel w ciągu najbliższej dekady, moce produkcyjne w branży skupionej wokół półprzewodników muszą zwiększyć się kilkukrotnie. 

Zobacz także: Kraje UE są za mało innowacyjne. Wózek ciągną głównie Niemcy i Szwedzi

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker