Finanse

Indie opodatkowują zyski z kryptowalut! Nowy podatek wyniesie aż 30%

Indyjska minister finansów Nirmala Sitharaman poinformowała, że dochody ze sprzedaży aktywów cyfrowych zostaną objęte 30-procentowym podatkiem. Nowym podatkiem mają być obłożone także darowizny związane z tego typu aktywami. Zatem zyski z kryptowalut zostaną opodatkowane, jednak to nie koniec zmian, jakie szykuje rząd Indii.

Zyski z kryptowalut opodatkowane w Indiach! Rynek kryptowalut uregulowany

Na corocznej prezentacji budżetu federalnego Indii, która odbyła się dzisiejszego dnia (1 lutego) minister finansów Indii Nirmala Sitharaman oznajmiła, że rząd opodatkuje aktywa cyfrowe. Zyski z kryptowalut generowane przez osoby fizyczne zostaną objęte podatkiem w wysokości 30 proc.

Oznacza to, że podatek ten mieści się w najwyższym przedziale podatkowym. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Indiach oparty jest o cztery stawki: 0 proc. w przypadku dochodów poniżej 250 tys. INR (rupia indyjska) rocznie, 5 proc. w przypadku dochodów pomiędzy 250 tys. a 500 tys. INR rocznie, 20 proc. w przypadku dochodów między 500 tys. a 1 mln INR oraz 30 proc. w przypadku dochodów powyżej 1 mln INR rocznie. Dla większej czytelności powyższych liczb warto nadmienić, że przy obecnym kursie INR/USD (0,013), 1 mln INR to ok. 13 tys. USD.

Zobacz także: Salwador: MFW wzywa władze do usunięcia Bitcoina jako nowego środka płatniczego

Szacuje się, że w Indiach jest od 15 do 20 milionów inwestorów w kryptowaluty. Z kolei łączna wartość posiadanych kryptowalut to ok. 400 mld rupii indyjskich (ok. 5,2 mld USD). Regulacje rządowe wskazują, iż aktywa cyfrowe mogą być postrzegane jako w pełni legalne w Indiach. To ważny krok dla posiadaczy kryptowalut, bowiem w ubiegłym roku rząd skłaniał się ku zakazaniu handlowania nimi.

Zobacz także: Kopalnie Bitcoina w Kazachstanie zostaną zamknięte przez brak prądu?

Cyfrowa waluta w Indiach!

W ostatnim czasie na popularności zyskuje pojęcie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC z ang. Central Bank Digital Currency). Coraz częściej w dyskursie publicznym pojawia się ten termin. Niektórzy eksperci, jak na przykład Marek Dietl prezes GPW uważają, że cyfrowe waluty za kilka lat będą wyznaczać nowy kierunek dla systemu finansowego. FED czy EBC od kilku lat badają sens wprowadzenia cyfrowej waluty do obiegu i niewykluczone, że w nieodległym czasie pojawi się cyfrowe euro, bądź cyfrowy dolar.

Zobacz także: Sytuacja gospodarcza w Turcji sprawia, że ponad 10 mln obywateli inwestuje w kryptowaluty

Niemniej jednak wracając do wątku Indii, minister finansów zapowiedziała również, że od przyszłego roku Bank Indii wyemituje cyfrową walutę.

Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego znacznie wzmocni gospodarkę cyfrową. Cyfrowa waluta doprowadzi również do wydajniejszego i tańszego systemu zarządzania walutami – wskazuje Sitharaman

Cyfrowa waluta (CBDC) umożliwi użytkownikom przeprowadzanie transakcji krajowych oraz ponadkrajowych bez udziału banku. Będzie ona w pełni regulowana przez bank centralny, a sama transakcja będzie dokonywana poprzez specjalistyczne portfele wspierane przez system blockchain.

Krugman o kryptowalutach: Widzę niepokojące podobieństwa z kredytami subprime

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker