Uncategorized

Sytuacja gospodarcza w Turcji sprawia, że ponad 10 mln obywateli inwestuje w kryptowaluty

Trudna gospodarcza sytuacja w Turcji powiązana ze spadkiem wartości liry skłania inwestorów do zwrócenia się ku inwestycjom alternatywnym. Na znaczeniu zyskuje przede wszystkim branża krypto.

Turcy coraz częściej lokują aktywa w kryptowalutach

Według informacji przekazanych przez portal Al Jazeera, w związku ze słabnącą kondycją liry, Turcy gromadzą oszczędności w kryptowalutach. Kryzys gospodarczy wymusił na niektórych obywatelach kraju szukania alternatywnych sposobów na ulokowanie swoich oszczędności. Coraz więcej z nich decyduje się zainwestować w kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum. Postępujący trend nazywany jest kryptolizacją. Wcześniej była to dolaryzacja, a więc utrzymywania swoich aktywów w dolarach. Kryptomania w Turcji rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku. Co więcej, inwestowanie w kryptowaluty coraz częściej reklamowane jest na billboardach i spotach telewizyjnych. W popularnych programach informacyjnych, obok kursów euro czy dolara, wymieniany jest kurs BTC.

Zobacz także: Turecki minister finansów: Niebawem inflacja będzie jednocyfrowa!

Paribu, platforma umożliwiająca Turkom korzystanie z kont bankowych do kupowania i sprzedawania kryptowalut w tureckiej lirze, odnotowała znaczny przyrost liczby nowych użytkowników. Na początku 2021 roku zarejestrowanych było 1,5 mln internautów. Pod koniec roku liczba ta zwiększyła się do 5 mln. Co więcej, wzrósł również średni dzienny wolumen obrotu z 20 mln dolarów do ponad 500 mln USD do końca ubiegłego roku. Dla przypomnienia, w zeszłym roku lira straciła ok. 40% swojej wartości.

Zobacz także: Gospodarka Turcji: deficyt handlowy zmniejszył się o 7,8%!

Sytuacja w Turcji skłania do inwestowania na rynku krypto

Trudno podać dokładną liczbę Turków inwestujących w kryptowaluty, ponieważ nie wszystkie platformy udostępniają podobne informacje. Szacuje się jednak, że może to być nawet od 10 do 11 milionów ludzi. Coraz popularniejszy trend inwestowania w kryptowaluty napędzany jest przez młodych ludzi.

Zobacz także: Inflacja w Turcji: lira słabnie, kryzys się pogłębia

Kryptowaluty w Turcji zyskują na znaczeniu, nawet pomimo krytyki ze strony rządu. Już w 2017 roku turecki Dyrektoriat ds. Religii mówił, że Bitcoin i inne kryptowaluty są niedozwolone w islamie, gdyż nie mają wartości wewnętrznej takiej jak choćby złoto i są zbyt niepewne oraz podatne na nadużycia ze strony sieci przestępczych. Obecnie władze pracują nad przepisami, które pozwolą na nałożenie większych regulacji na sektor. Ostatnio w Ankarze krążyły pogłoski, jakoby rząd pracował nad uchwaleniem 40-procentowego podatku od zysków z kryptowalut. Jednak Mustafa Elitaş, wiceszef rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, zaprzeczył tym doniesieniom.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker