GospodarkaPolska

PiS nie traci poparcia w wyniku Polskiego Ładu! Jednak też nie zyskuje [SONDAŻ]

Jak wynika z sondażu wyborczego IBRiS przeprowadzonego dla Onetu, zaledwie 5 proc. głosujących na PiS w 2019 roku w wyborach parlamentarnych wskazało, że zmienili oni swoje preferencje wyborcze w wyniku wejścia w życie Polskiego Ładu. Można więc stwierdzić, że wprowadzenie Polskiego Ładu nie odbiło się negatywnie na poparciu dla partii rządzącej.

Wyniki sondażu wyborczego. Wprowadzenie Polskiego Ładu nic nie zmienia na scenie politycznej

IBRiS w swoim sondażu zapytał Polaków, czy Polski Ład sprawił, że zmienili oni swoje dotychczasowe preferencje polityczne. Z powyższym stwierdzeniem zgadzało się 10,5 proc. ankietowanych, natomiast 8,1 proc. raczej się zgadzało. Jak się okazuje, aż 62,4 proc. uczestników badania wskazało, że zdecydowanie nie zgadzają się z tym stwierdzeniem. Na odpowiedź „raczej się nie zgadzam” wskazywało 16,4 proc. Polaków, natomiast na odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” 2,7 proc.

Zobacz także: Polski Ład ogranicza rozwój firm. Przepisy w kraju są niejasne, niespójne i niestabilne.

Sondaż wyborczy zbadał również nastroje polityczne zwolenników PiS po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Okazuje się, że 25 proc. wyborców obecnej partii rządzącej z 2019 roku stwierdziło, że Polski Ład zmienił ich preferencje polityczne. Niemniej jednak i tak aż 80 proc. z nich nadal zagłosowałoby na PiS, natomiast 20 proc. w ogóle nie poszłoby na wybory. W związku z powyższym w wyniku wejścia w życie Polskiego Ładu obecna władza straciła zaledwie 5 proc. wyborców z 2019 roku.

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna: Sklepy poinformują, że jest taniej dzięki PiS

Jak czytamy na portalu Onet:

Zdaniem analityków IBRiS „teza o negatywnym wpływie Polskiego Ładu na poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości nie znajduje potwierdzenia”. Z drugiej strony, ich zdaniem nie ma też sygnałów o pozytywnym wpływie rządowego programu na poparcie dla partii rządzącej

Warto jednak zaznaczyć, że o ile Polski Ład na ten moment nie odbił się negatywnie na poparciu dla partii rządzącej, tak inne czynniki spowodowały, że w porównaniu do 2019 roku PiS stracił aż 25 proc. wyborców. Co ciekawe jest to efekt tzw. demobilizacji elektoratu. Oznacza to, że większość osób popierających PiS w 2019 roku obecnie po prostu nie poszłoby na wybory.

Biorąc pod uwagę sytuację opozycji pod wpływem Polskiego Ładu, tam również się niewiele zmienia. Mianowicie, 78 proc. osób aktualnie popierających opozycję stwierdza, że program rządowy nie zmienił ich preferencji politycznych. Z kolei wśród wyborców niezdecydowanych było to 43 proc. Co ciekawe 30 proc. osób niezdecydowanych zmieniło swoje preferencje wyborcze w wyniku Polskiego Ładu.

Zyski i straty na Polskim Ładzie. Co odpowiadają Polacy?

IBRiS poprzez badania ankietowe analizie poddał również wpływ Polskiego Ładu na dochody Polaków. Jak się okazuje, 32 proc. ankietowanych zadeklarowało, że program rządowy zwiększył ich dochody. Natomiast 38 proc. ankietowanych wskazywało, iż ich dochody pozostały na takim samym poziomie. Do mniejszych wynagrodzeń przyznało się 17 proc. badanych, natomiast 16 proc. nie było w stanie tego stwierdzić. Oczywiście badania ankietowe mają to w zwyczaju, że wcale nie muszą być zgodne z rzeczywistością.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych z Onetu

Zobacz także: PiS wygrało wybory w 2019 roku dzięki programowi 500+ [BADANIE]

Na wyższy poziom dochodów w wyniku wejścia w życie Polskiego Ładu wskazywały przede wszystkim osoby o najniższych dochodach netto. Aż 70 proc. ankietowanych zarabiających „na rękę” między 1000 a 1999 zł deklarowało, że zwiększył się ich poziom wynagrodzeń. W przypadku osób zarabiających pomiędzy 2000 a 2999 zł było to prawie 50 proc.

Biorąc pod uwagę grupy społeczne, na korzyści ekonomiczne bądź neutralność w wyniku programu rządowego najczęściej wskazywali emeryci (88 proc.), renciści (100 proc.), zwolennicy PiS (87 proc.), a także oglądający Wiadomości TVP (86 proc.).

Polski Ład wprowadził podatkowy nieład [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker