Afryka i Bliski WschódGospodarkaNews

Inflacja w Egipcie rośnie. Państwu zagraża kryzys humanitarny

Rosyjska inwazja sprawiła, że inflacja w Egipcie przyspieszyła. W lutym wyniosła ona rok do roku 8,8 proc., gdy jeszcze w styczniu osiągnęła ona poziom 7,3 proc. Aktualnie najszybciej w Egipcie drożeje żywność, co może doprowadzić do wybuchu kryzysu humanitarnego. Co warto zaznaczyć, już teraz znaczna część populacji tego państwa żyje w ubóstwie. 

Inflacja w Egipcie przyspieszyła

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, inflacja w Egipcie w ostatnich miesiącach zaczęła przyspieszać. W zeszłorocznym październiku wyniosła ona rok do roku 5,6 proc. Z kolei w lutym była ona już o 3,2 pkt proc. wyższa i osiągnęła poziom 8,8 proc. Ten lutowy wzrost został spowodowany głównie rosyjską inwazją. Ta przyczyniła się do znacznego podrożenia cen żywności i napojów. Dobra należące do tej kategorii były droższe w analizowanym miesiącu rok do roku o 17,6 proc. 

Inflacja w Egipcie (r/r)

Inflacja w Egipcie

Zobacz także: Populacja Egiptu przekroczyła pułap 100 milionów mieszkańców

Do tego wiele wskazuje na to, że inflacja w Egipcie dalej będzie rosnąć. Otóż państwo to jest największym na świecie importerem pszenicy. Dotychczas sprowadzało ono to zboże głównie z Rosji i Ukrainy. Jednakże rosyjska inwazja doprowadziła do tego, iż transport morski na terenie Morza Czarnego praktycznie przestał funkcjonować. Z tego powodu Egipt został zmuszony do zaprzestania importu pszenicy z tych dwóch państw.

Co prawda Egiptowi udało się już znaleźć sposoby na sprowadzenie odpowiedniej ilości pszenicy, ale aktualnie musi państwo to płacić więcej za to zboże. Jak poinformował minister finansów Mohamed Maait:

Przed kryzysem na Ukrainie tonę pszenicy kupowaliśmy za 226 euro, teraz kosztuje ona 363 euro.

Zobacz także: Egipt chce zbudować najlepszy system transportowy na świecie. Uda się?

Państwu grozi kryzys humanitarny

Jak wskazują analitycy, drożejąca żywność może doprowadzić do wybuchu kryzysu humanitarnego w tym państwie. Już teraz, według oficjalnych statystyk, 29,7 procent z ponad 100 milionów mieszkańców Egiptu żyje w ubóstwie. Ponadto, na skutek wdrożonego w 2016 roku programu reform, stworzonego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, obywatele tego kraju mocniej odczuwają wzrost cen. Otóż w ramach tych reform przeprowadzono znaczne cięcia w dotacjach rządowych na podstawowe dobra, takie jak żywność. 

Płaca minimalna w Egipcie wzrośnie o 12,5% Trzeci raz od 2014 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker