Bezpieczeństwo EkonomiczneGospodarka

Globalni liderzy chcą „odbudować zaufanie”. Zbliża się Światowe Forum Ekonomiczne 2024

Hasło tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego to Rebuilding Trust. Światowy liderzy będą debatować na temat kryzysów geopolitycznych, rozwoju AI, kreowaniu miejsc pracy i o zmianach klimatu

Już 15 stycznia rozpocznie się Światowe Forum Ekonomiczne 2024. Hasło tegorocznego spotkania to Rebuilding Trust (odbudowa/odbudowując zaufanie). Globalni liderzy spotkają się jak co roku w szwajcarskim Davos, gdzie będą dyskutować na temat wyzwań stojących przed gospodarkami. Kto będzie uczestniczył w spotkaniu, o czym będą rozmowy i w końcu czyje zaufanie chcą odbudować jego uczestnicy?

  • Od 15 do 19 stycznia potrwa Światowe Forum Ekonomiczne 2024 w Davos.
  • W Światowym Forum Ekonomicznym wezmą udział przywódcy ponad 100 rządów, przedstawiciele świata biznesu, finansów i organizacji.
  • Światowe Forum Ekonomiczne 2024 będzie dotyczyło 4 głównych obszarów: geopolityki, rozwoju AI, tworzenia miejsc pracy oraz zmian klimatu.

Rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne 2024

Od 15 do 19 stycznia potrwa tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne 2024. Globalni liderzy świata polityki i biznesu spotkają się po raz 54. Jak co roku ugości ich szwajcarskie Davos.

Tegoroczne hasło spotkania to Rebuilding Trust, co można tłumaczyć jako odbudowa/odbudować/odbudowując zaufanie. Organizatorzy tłumaczą, że temat ten jest odpowiedzią na niepewność, jaką wprowadzają ostatnie światowe zawirowania: kryzysy geopolityczne, zmiany klimatyczne oraz rozwój sztucznej inteligencji. Na stronie WEF napisano:

Pod hasłem „Odbudowa zaufania” spotkanie ma na celu przywrócenie zbiorowej odpowiedzialności i wzmocnienie podstawowych zasad przejrzystości, spójności i odpowiedzialności wśród przywódców.

Politycy i przedsiębiorcy z całego świata będą debatować nad rozwiązaniami, które mają to, jak można rozumieć, społeczne zaufanie odbudować. Agenda obejmuje obszary takie jak: światowe bezpieczeństwo, kreacja miejsc pracy, inicjatywy klimatyczne czy rozwój AI.

Zobacz też: MFW: Polska będzie gonić Zachód… pod względem wysokości długu

Kto uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym 2024?

W tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym, jak co roku, uczestniczyć będą tysiące osób ze świata polityki, finansów i biznesu. W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele ponad 100 rządów, najważniejszych światowych organizacji, a także mediów, aktywistów i ekspertów. Spodziewanych jest ponad 1600 przedsiębiorców. 

Wśród najistotniejszych postaci można wymienić: premiera Chin Li Qianga, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, prezydenta Argentyny Javiera Mileia czy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Do tego grona dołączy m.in. sekretarz stanu USA Antony Blinken, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, dyrektor MFW Kristina Georgieva, prezes Banku Światowego Ajay Banga, dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus i Adam Steiner – administrator programu ONZ ds. Rozwoju.

Cztery głównie obszary debat Światowego Forum Ekonomicznego 2024

Rozmowy podczas Światowego Forum Ekonomicznego 2024 będą się toczyć głównie wokół 4 najważniejszych bloków tematycznych. 

Pierwszy z nich to Osiągnięcie bezpieczeństwa i współpraca w podzielonym świecie. Będzie on dotyczył tego, jak reagować na kryzysy i konflikty takie jak wojna na Ukrainie oraz wojna na Bliskim Wschodzie. Swoje przemówienia wygłoszą najważniejsi liderzy państw. 

Drugi blok to Pobudzanie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy. Wiele debat będzie dotyczyło tzw. równości w pracy, a także współistnienia AI oraz ludzi w kontekście przyszłości pracy. 

Trzeci blok nosi nazwę Sztuczna inteligencja jako siła napędowa gospodarki i społeczeństwa. Będzie dotyczył rozwoju AI, jej regulacji, korzyści wynikających ze sztucznej inteligencji, a także biotechnologii czy sieci 5 i 6G.

Czwarty blok nazwano Długoterminowa strategia na rzecz klimatu, przyrody i energii. Debaty i przemówienia zaplanowane w ramach bloku dotyczyć będą rozwiązań dla osiągnięcia neutralności klimatycznej w kontekście celów do 2050 r. W agendzie pojawiają się m.in. temat Brazylii (wycinka Amazonii), wpływ zmian klimatu na zdrowie, auta elektryczne, transformacja energetyczna.

Zobacz też: Rumunia buduje autostradę A7 do Ukrainy. Polskie porty dużo stracą?

Co przyniesie Światowe Forum Ekonomiczne 2024?

Ostatnie Światowe Forum Ekonomiczne upłynęło w optymistycznych nastrojach. W obliczu polikryzysu wiele mówiono o pozytywnych prognozach. Ten rok przyniósł jednak potwierdzenie, że niepewność dalej nam towarzyszy, a napięcia geopolityczne utrudniają stawianie optymistycznych prognoz. Nic zatem dziwnego, że to właśnie na odbudowanie zaufania – zapewne do rządów i instytucji – stawiają w tym roku globalni liderzy. Warto obserwować wypowiedzi m.in. przedstawicieli USA i Chin. Forum rozpocznie się już po wyborach na Tajwanie. Czy forum przyniesie jakieś bezpośrednie skutki? Zapewne nie, poza, jak mówią złośliwi, wyemitowaniem CO2 do atmosfery przez samoloty, którymi przylecą przywódcy, aby debatować nad zmianami klimatu. Celem takich spotkań jest jednak wspólna wymiana spostrzeżeń i próba obrania wspólnej strategii co do najważniejszych wyzwań czekających świat w najbliższej przyszłości.

5 najważniejszych wydarzeń geopolitycznych, które mogą zachwiać rynkami w 2024 r.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker