Polska

Ekonomiczne słowo roku 2023. Zwycięzca wygrywa drugi rok z rzędu

Inflacja została ekonomicznym słowem 2023 roku w rankingu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na drugim miejscu znalazły się stopy procentowe.

Inflacja to ekonomiczne słowo roku 2023 w rankingu przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny. Inflacja pojawiała się najczęściej w przeanalizowanych publikacjach. To drugi rok z rzędu, kiedy inflacja zyskuje tytuł ekonomicznego słowa roku. Drugie miejsce przypadło stopom procentowym. Polityka pieniężna zdominowała szczególnie drugą połowę 2023 r.

  • Inflacja została ekonomicznym słowem roku 2023 w rankingu przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
  • PIE przeanalizował ponad 1200 publikacji przygotowywanych w ciągu roku przez wybrane bankowe zespoły makroekonomiczne w Polsce.
  • Inflacja drugi rok z rzędu jest najczęściej używanym słowem w publikacjach.

Ekonomiczne słowo roku 2023 – inflacja zwycięzcą

Inflacja okazała się najczęściej używanym słowem przez  bankowe zespoły makroekonomiczne w Polsce w 2023 r. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przeanalizował ponad 1200 publikacji ING, mBanku, Millenium i PKO BP. Na ich podstawie utworzono ranking najczęściej występujących słów opisujących terminy merytoryczne. Wyniki zaprezentowano w Tygodniku Gospodarczym nr 2/2024.

Niekwestionowanym zwycięzcą została „inflacja”, która zwyciężyła już drugi rok z rzędu. W publikacjach ekonomicznych to słowo pojawiało się średnio 11 razy. Tematyka banku centralnego, polityki pieniężnej i wzrostu cen zdominowała tegoroczne publikacje.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazły się „stopy procentowe”, których częstotliwość występowania wyniosła 9,8 razy na publikację. Na trzecim miejscu uplasował się „rynek”, który pojawiał się w publikacji średnio 8 razy. Następnie znalazły się „wzrost” (7,3 razy), „dane” (6,6 razy), „cena” (5,8 razy) oraz „spadek” (5,6 razy). 

ekonomiczne słowo roku 2023
Najczęściej używane słowa w publikacjach ekonomicznych w 2023 r.
(średnia liczba wystąpień na 1 publikację)

Zobacz też: Inflacja w strefie euro idzie w górę, podczas gdy w Polsce spada

Inflacja po raz drugi ekonomicznym słowem roku

Inflacja stała się także ekonomicznym słowem 2022 r. Wówczas występowała w publikacjach nieco rzadziej niż w 2023 r., bo średnio 9,9 razy. Wtedy, jeśli można użyć takiego określenia, zdeklasowała inne słowa. Na drugim miejscu znalazły się „ceny”, ale występowały przeciętnie „jedynie” 5,5 razy w publikacji. Podium zamykała „stopa procentowa” (4,8 razy), a dalej znalazły się „bazowy” (3,5 razy) oraz „obligacja” (3 razy).

Należy zaznaczyć, że w ubiegłorocznym rankingu brano pod uwagę także publikacje przygotowane przez zespół makroekonomiczny banku Pekao SA. 

Polityka pieniężna najważniejszym tematem ekonomicznym 2023

Podwyższona inflacja sprawia, że od dwóch lat to ona znajduje się w centrum zainteresowania analityków. Tematy związane z polityką pieniężną dominują w publikacjach ekonomicznych, a jak wskazują analitycy PIE, szczególnie zdominowały końcówkę 2023 r.

Wzrost popularności pisania o stopach procentowych analitycy PIE zaobserwowali po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej we wrześniu 2023 r. W tym miesiącu określenie „stopy procentowe” pojawiało się równie często co inflacja, a w październiku było liderem, wyprzedzając inflację o 7 proc. 

W tegorocznych tekstach dominował temat luzowania polityki pieniężnej:

Przez cały rok ekonomiści o 66 proc. częściej używali słów nawiązujących do luźniejszej polityki pieniężnej („obniżka”, „obniżyć”, „luzować”) niż do jej ponownego zacieśniania („podwyżka”, „podnieść”, „zacieśniać”).

Obniżki zyskiwały na popularności wśród autorów w miarę jak zbliżał się koniec roku. W I kwartale temat luzowania polityki pieniężnej pojawiał się jedynie nieznacznie częściej od tematu jej zacieśniania. W ostatnim kwartale pisano o luzowaniu już 4 razy częściej niż o zacieśnianiu.

Zobacz też: Polska branża transportu drogowego stawia na technologię

Po publikacjach widać poprawę nastrojów gospodarczych

Analitycy PIE zauważają, że w przeanalizowanych tekstach wraz z upływem 2023 r. rosła popularność pisania o poprawie aktywności gospodarczej. Przykładowo słowa „odbicie” używano w II połowie 2023 r. o 68 proc. więcej niż w pierwszej. Spadła z kolei częstotliwość występowania słowa „recesja” z 0,7 razy na tekst do 0,5 razy na tekst oraz słowa „spowolnienie” z 0,7 razy do 0,6 razy.

Czy inflacji uda się utrzymać tytuł ekonomicznego słowa roku również w 2024 r.? Wiele wskazuje, że publikacje ekonomiczne mają szanse zdominować słowa związane z innymi tematami. Inflacja w Polsce zaczęła zwalniać i w grudniu wyniosła 6,1 proc., jednak do celu inflacyjnego jeszcze długo nie powróci. Zainteresowaniem zapewne nadal będzie się cieszył temat stóp procentowych i tegorocznych decyzji RPP.

Inflacja nie będzie w celu jeszcze przez co najmniej dwa lata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker