Drogi I mosty

Ustawa o delegowaniu podpisana przez prezydenta – jakie zmiany czekają firmy transportowe?

Z dniem 19 sierpnia 2023 r. weszły w życie przepisy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Jakie zmiany obowiązują kierowców i przewoźników w związku z wprowadzeniem w życie nowych przepisów?

Zmiana przepisów – dlaczego została wprowadzona?

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym ma jeden, bardzo ważny cel. Otóż jej zadaniem jest wdrożenie do polskiego porządku prawnego przepisów zawartych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057 z  dnia 15 lipca 2020 roku. Dyrektywa zmieniła wiele przepisów dotyczących nie tylko delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego, ale również wymogów dotyczących egzekwowania przepisów.

Dyrektywa jest jednym z filarów Pakietu Mobilności, który ma na celu uporządkowanie i zharmonizowanie przepisów wszystkich państw członkowskich UE w zakresie transportu drogowego. Dzięki nowym przepisom z założenia mają się poprawić warunki pracy kierowców, a prowadzenie działalności przedsiębiorstw transportowych ma być od tej pory znacznie łatwiejsze. Zmiana przepisów ma stworzyć bezpieczny, efektywny i społecznie odpowiedzialny sektor transportu drogowego. Cel ma być osiągnięty między innymi przez powszechny monitoring pojazdów we flotach.

Jakie zmiany niesie ze sobą ustawa o delegowaniu?

Ustawa o delegowaniu kierowców dotyczy przewoźników mających siedzibę w innym państwie członkowskim UE lub poza wspólnotą europejską i tymczasowo kierujących swojego kierowcę do Polski w celu realizacji usługi transportowej.

Zgodnie z nowymi zapisami ustawy przewoźnik będzie musiał zgłosić kierowcę najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegowania. Może zrobić to przy użyciu specjalnego systemu. W razie kontroli kierowca musi posiadać stosowne dokumenty – nie muszą być w formie papierowej, wystarczy ich elektroniczny odpowiednik.

Jeżeli przewoźnik działa poza UE, wówczas musi zgłosić swojego kierowcę do Państwowej Inspekcji Pracy, przekazując mu papierowe dokumenty delegowania.

Ustawa obejmuje również kwestie związane z wynagrodzeniem dla kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe. W ich przypadku mają zostać uproszczone procedury związane z naliczaniem ZUS oraz PIT.

Nowe przepisy to także spore ułatwienie w obsłudze administracyjnej dotyczącej rozliczania kierowców. Z założenia ma to sprawić, że firmy transportowe będą ponosiły mniejsze koszty z tym związane.

Ustawa nakłada również na przewoźników obowiązek wykorzystania specjalnych systemów, które będą odpowiadały za kontrole przewozów wykonywanych w Polsce przez przewoźników zagranicznych. Ci będą musieli zgłosić się do systemu, jeszcze zanim przekroczą granicę kraju.

Adaptacja do nowych przepisów

Dostosowanie się do nowych wymogów wymaga od przewoźników zastosowania odpowiednich rozwiązań, dzięki którym spełnią wszystkie wymogi związane z nową dyrektywą. Warto przy tym poświęcić więcej uwagi rozwiązaniom Webfleet, które nie tylko ułatwią wdrożenie zmian wprowadzonych przez Pakiet Mobilności, ale również pozwolą przewoźnikom na zwiększenie wydajności i zredukowanie kosztów, przy skutecznym monitorowaniu wszystkich aut we flocie.

Co można zyskać korzystając z Webfleet? Aplikacja do zarządzania flotą pozwala na monitorowanie pojazdów przez całą dobę. W ten sposób kontrolowany jest nie tylko czas pracy kierowcy, ale również efektywność jego pracy. Zbieranie danych i ich analiza pozwala na skrócenie czasu dostaw i zoptymalizowanie tras przejazdu.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker