Afryka i Bliski Wschód

Inflacja w Turcji już na poziomie ponad 60%! Rosyjska inwazja pogorszyła sytuację

Inflacja w Turcji jest już na poziomie 61,14%. To najwyższy roczny wzrost cen od 20, który napędzany jest nie tylko niestandardową polityką monetarną, ale również inwazją rosyjską.

Inflacja w Turcji najwyższa od 20 lat

Z danych Tureckiego Instytutu Statystycznego wynika, że inflacja w Turcji wyniosła aż 61,14% r/r, osiągając tym samym nowe maksimum od 20 lat. Miesięczny wzrost cen wyniósł 5,64%. Za marcowe odczyty w największym stopniu odpowiadał wzrost cen transportu (+99,12% r/r) oraz żywności (+70,33% r/r). Silnie wzrosły także ceny mebli (+69,26%).

Turcja od miesięcy zmaga się z galopującą inflacją w wyniku prowadzenia nieadekwatnej polityki monetarnej. Rząd na czele z Erdoganem prowadzi luźną politykę pieniężną, której celem jest pobudzenie wzrostu, inwestycji oraz eksportu. Dodatkowo władze tureckie upierają się, że wysokie stopy procentowe powodują inflację. W związku z powyższym w drugim półroczu 2021 r. turecki bank centralny obniżył poziom głównej stopy procentowej z 19% do 14%, która do dziś pozostaje na niezmienionym poziomie. W wyniku tego lira w całym poprzednim roku zdewaluowała się aż o 44% w stosunku do dolara.

Zobacz także: Inflacja w Turcji oficjalnie już 36,1% Nieoficjalnie ponad 80%!

Zobacz także: Inflacja w Turcji wynosi już 48,7%! Mimo to stopy procentowe nie rosną

Obecny wzrost cen napędzany jest także inwazją rosyjską, która spowodowała wzrost cen gazu, ropy i zboża. Bowiem Turcja jest krajem, który importuje z Rosji prawie całe swoje zapotrzebowanie energetyczne.

Polityka CBRT (banku centralnego Turcji) po prostu nie działa w zakresie przeciwdziałania inflacji. Rzeczywiście, myślę, że przeważający konsensus jest taki, że niekonwencjonalne ustawienia polityczne CBRT są główną przyczyną inflacji. Wojna na Ukrainie tylko pogarsza sytuację – wskazuje ekonomista Tim Ash na łamach Reutersa

Zobacz także: Mimo sankcji wobec Moskwy, w Czechach wciąż lądują rosyjskie samoloty

Polityka gospodarcza wciąż pozostaje niekonwencjonalna

Rząd Turcji uważa, że inflacja spadnie poprzez nowy program gospodarczy, w którym główną rolę odgrywa pobudzenie produkcji oraz eksportu, co ma finalnie doprowadzić do wygenerowania nadwyżki na rachunku obrotów bieżących. Wobec tego główna stopa procentowa wciąż pozostaje na poziomie 14% i nic nie wskazuje na to, aby jej poziom miał spaść w najbliższym czasie.

Inflacja: Rząd dolewa oliwy do ognia, podczas gdy NBP próbuje ugasić pożar

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker