Europa

Inflacja w Turcji wynosi już 48,7%! Mimo to stopy procentowe nie rosną

Nietypowa polityka gospodarcza prezydenta Turcji Erdogana, doprowadziła do znacznego wzrostu poziomu cen. Inflacja w Turcji wynosi już blisko 50%.

Według najnowszego odczytu tureckiego urzędu statystycznego inflacja w Turcji wyniosła w styczniu 48,7%.  Kolejny raz zaskoczyła ona ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu o 46,7%. W grudniu inflacja wyniosła 36,0%, co oznacza, że inflacja urosła o blisko 13 p.p. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 11,1% m/m. Można więc powiedzieć, że w ciągu ostatnich 30 dni ceny w Turcji wzrosły mocniej niż w Polsce w ciągu ostatniego roku. Rośnie także inflacja producencka. Inflacja PPI w Turcji wyniosła w styczniu aż 93,5% r/r.

Dziwna polityka tureckiego prezydenta osłabia walutę

Głównym źródłem tak wysokiej dynamiki cen słaba lira. Jak zaznaczają ekonomiści banku PKO BP:

Oddziaływanie globalnych czynników inflacyjnych (m. in. ceny energii) jest potęgowane przez nieortodoksyjną politykę pieniężną (obniżki stóp procentowych przy rosnącej inflacji) oraz znaczne osłabienie tureckiej liry.
Silny wpływ kursu tureckiej liry na poziom inflacji w Turcji pokazuje poniższy wykres autorstwa wspomnianych ekonomistów. Pokazuje on jak duże jest przyspieszenie wzrostu cen oraz to jak pokrywa się ono z kursem walutowym.
Inflacja kurs walutowy

Inflacja w Turcji przekracza cel od dekady

Standardowym działaniem Banku Centralnego w momencie gdy inflacja przekracza cel inflacyjny jest schładzanie gospodarki poprzez podwyżkę stóp procentowych. Tymczasem inflacja w Turcji przekracza cel inflacyjny już od dekady. Warto przy tym zaznaczyć, że ten cel jest dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wynosi 5%. Ostatnie rekordowe wzrosty, zamiast pociągnąć za sobą podwyżki stóp procentowych, poskutkowały nawet ich obniżką. Stopy procentowe oraz inflację w Turcji przedstawia poniższy wykres.

Stopy procentowe Turcja

Zobacz też: Inflacja w Turcji oficjalnie już 36,1% Nieoficjalnie ponad 80%!

Skutkiem tej nietypowej polityki jest rekordowa realna stopa procentowa, która wynosi obecnie już -30%. Mimo to prezydent Turcji nadal wierzy, że podwyższanie stóp nie pozwoli pokonać inflacji i wpływa na publiczne instytucje. Prezydent dodatkowo osłabia walutę przez swoje autorytarne metody zarządzania. Od 2019 roku zwolnił już 3 prezesów banku centralnego. Ostatnio ofiarą jego działań padł nawet prezes ichniejszego GUSu. Został on zwolniony ze stanowiska po tym, jak na początku stycznia opublikował dane dotyczące inflacji. Mimo tych działań gospodarka Turcji w IV kwartale miała urosnąć o 5%.

Aby ratować sytuację, rząd Turcji podwyższa płacę minimalną w kraju. Od początku 2022 roku płaca minimalna urosła aż o 50%. Od 1 stycznia wynosi ona 4250 lirów tureckich.

Erdogan: Turcja zrobi to, co konieczne jako członek NATO

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker