Europa

Ekstremalne warunki pogodowe kosztowały życie 142 tys. Europejczyków w ciągu 40 lat

Ekstremalne warunki pogodowe przyczyniają się do setek zgonów w Europie każdego roku. Naukowcy z EEA postanowili oszacować, ilu ludzi zginęło w ciągu ostatnich czterech dekad, w związku ze zmianami pogody. 

Ekstremalne warunki pogodowe – miliardowe straty

Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) ekstremalne warunki pogodowe takie jak powodzie czy fale upałów spowodowały śmierć 142 000 Europejczyków w ciągu ostatnich czterech dekadach oraz kosztowały gospodarki 510 mld euro. Na podstawie badania niewielka liczba ekstremalnych zdarzeń (ok. 3%) była odpowiedzialna za około 60% szkód finansowych poniesionych w latach 1980-2020. Dowiedziono również, że najbardziej niebezpieczne dla ludzi są fale upałów (ok. 91% zgonów). Wysokie temperatury tylko w 2003 roku zabiły ok. 80 000 osób.

Globalna Światowa Organizacja Meteorologiczna szacuje, że liczba katastrof związanych z pogodą wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat. Zaobserwowano coraz więcej szkód materialnych, jednak coraz mniej zgonów.

Zobacz także: Wycinanie lasów w Afryce Zachodniej zwiększyło częstotliwość gwałtownych burz [BADANIE]

Który naród ucierpiał najbardziej?

W Europie najbardziej ucierpieli Niemcy. Stratami związane z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi w ostatnich czterech dekadach wyniosły 107 milionów euro i 42 000 ofiar. Zmiany pogody szczególnie odczuli również Francuzi (99 miliardów euro szkód i 26 700 zgonów) oraz Włosi (90 miliardów euro i 21 600 zgonów).

Większość zjawisk pogodowych wynikała ze zmian klimatycznych. Zdarzenia takie jak susza i pożary lasów były szczególnie niebezpieczne na południu Europy. Szacuje się jednak, że susze będą nasilać się w kolejnych latach na całym kontynencie.

Zobacz także: Latanie będzie droższe przez zmiany klimatyczne? Tak twierdzą eksperci

Co ciekawe, tylko 23% szkód zostało objętych ubezpieczeniem. Dla porównania w krajach takich jak Rumunia czy Litwa ubezpieczony był tylko jeden procent, w porównaniu do 55% w Holandii czy 56% w Danii. W badaniu nie uwzględniano trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów, ponieważ, zgodnie z przyjętą definicją, nie są  to zjawiska meteorologiczne.

Podobny raport wykonano w USA. Agencja National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oszacowała, że od 1980 roku Stany Zjednoczone doświadczyły łącznie 310 katastrof pogodowych i klimatycznych, które wywołały zniszczenia przekraczające 2155 miliardów dolarów.

10 najgorszych klęsk żywiołowych tego roku kosztowało świat 170 mld dol.

Polecane artykuły

Back to top button