Europa

Ekstremalne warunki pogodowe kosztowały życie 142 tys. Europejczyków w ciągu 40 lat

Ekstremalne warunki pogodowe przyczyniają się do setek zgonów w Europie każdego roku. Naukowcy z EEA postanowili oszacować, ilu ludzi zginęło w ciągu ostatnich czterech dekad, w związku ze zmianami pogody. 

Ekstremalne warunki pogodowe – miliardowe straty

Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) ekstremalne warunki pogodowe takie jak powodzie czy fale upałów spowodowały śmierć 142 000 Europejczyków w ciągu ostatnich czterech dekadach oraz kosztowały gospodarki 510 mld euro. Na podstawie badania niewielka liczba ekstremalnych zdarzeń (ok. 3%) była odpowiedzialna za około 60% szkód finansowych poniesionych w latach 1980-2020. Dowiedziono również, że najbardziej niebezpieczne dla ludzi są fale upałów (ok. 91% zgonów). Wysokie temperatury tylko w 2003 roku zabiły ok. 80 000 osób.

Globalna Światowa Organizacja Meteorologiczna szacuje, że liczba katastrof związanych z pogodą wzrosła w ciągu ostatnich 50 lat. Zaobserwowano coraz więcej szkód materialnych, jednak coraz mniej zgonów.

Zobacz także: Wycinanie lasów w Afryce Zachodniej zwiększyło częstotliwość gwałtownych burz [BADANIE]

Który naród ucierpiał najbardziej?

W Europie najbardziej ucierpieli Niemcy. Stratami związane z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi w ostatnich czterech dekadach wyniosły 107 milionów euro i 42 000 ofiar. Zmiany pogody szczególnie odczuli również Francuzi (99 miliardów euro szkód i 26 700 zgonów) oraz Włosi (90 miliardów euro i 21 600 zgonów).

Większość zjawisk pogodowych wynikała ze zmian klimatycznych. Zdarzenia takie jak susza i pożary lasów były szczególnie niebezpieczne na południu Europy. Szacuje się jednak, że susze będą nasilać się w kolejnych latach na całym kontynencie.

Zobacz także: Latanie będzie droższe przez zmiany klimatyczne? Tak twierdzą eksperci

Co ciekawe, tylko 23% szkód zostało objętych ubezpieczeniem. Dla porównania w krajach takich jak Rumunia czy Litwa ubezpieczony był tylko jeden procent, w porównaniu do 55% w Holandii czy 56% w Danii. W badaniu nie uwzględniano trzęsień ziemi oraz erupcji wulkanów, ponieważ, zgodnie z przyjętą definicją, nie są  to zjawiska meteorologiczne.

Podobny raport wykonano w USA. Agencja National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oszacowała, że od 1980 roku Stany Zjednoczone doświadczyły łącznie 310 katastrof pogodowych i klimatycznych, które wywołały zniszczenia przekraczające 2155 miliardów dolarów.

10 najgorszych klęsk żywiołowych tego roku kosztowało świat 170 mld dol.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker