Polska

Ilu Azjatów pracuje w Polsce? Coraz więcej pozwoleń dla Uzbeków i Turków

W 2021 roku wydano rekordową liczbę pozwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich

W Polsce przybywa pracowników z Azji. Według danych obejmujących 2021 rok odnotowano rekordową liczbę pozwoleń na pracę wydaną w przypadku obywateli takich państw jak Uzbekistan czy Turcja. Ilu Azjatów pracuje w Polsce? 

Coraz więcej pozwoleń na pracę dla Azjatów

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ubiegłym roku wydano 114,5 tys. pozwoleń na pracę dla osób pochodzących z krajów azjatyckich, a to oznacza wzrost o 80% r/r. W 2019 roku wydano 69 tys. pozwoleń, w 2020 roku – 5 tys. mniej. Jak podaje agencja Personnel Service, zwiększone zainteresowanie pracą w Polsce wyrazili mieszkańcy 32 z 40 analizowanych państw. Największy wzrost zainteresowania odnotowano w przypadku Uzbeków i Turków, którzy w ostatnim roku prawie potroili liczbę uzyskanych pozwoleń.

Ilu Azjatów pracuje w Polsce?

Biorąc pod uwagę kraje azjatyckie, najwięcej pozwoleń wydano Hindusom (15,3 tys.). Ich liczba w ciągu ostatnich 12 miesięcy wrosła o 87%. Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Uzbekistanu, którzy otrzymali rekordowe 15 tys., co stanowi niemal trzykrotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku (5,8 tys. w 2020 roku). Na trzecim miejscu uplasowali się Filipińczycy (13,2 tys.).

Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service, powiedział:

Dane, które widzimy są rekordowe. Nie tylko pod względem liczby wydanych zezwoleń, ale również ich wzrostów w porównaniu rocznym. (..) Wzrosty rzędu 90 proc. dla Nepalczyków i obywateli Indii napawają ogromnym optymizmem, bo rynek pracy czeka na cudzoziemców, którzy dotrzymają tempa rozwojowi polskiego rynku pracy i wypełnią luki pracownicze, które w wyniku tego wzrostu powstają.

Zobacz także: Uzbekistan może okazać się nadzieją dla polskiego eksportu. Dlaczego?

O pracę w Polsce starało się również prawie trzykrotnie więcej obywateli Turcji (z 2,6 tys. w 2020 roku do 7,3 tys. w 2021 roku). Znaczny wzrost odnotowano w przypadku Indonezyjczyków (wzrost z 3,8 tys. do 7,9 tys. zezwoleń) oraz obywateli Bangladeszu (z 3,7 tys. do 7,5 tys.).

Zobacz także: Imigranci są bardziej pracowici od nas

Według raportu Personnel Service łącznie w 2021 roku wydano rekordową liczbę ponad 504 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego 114 542 dotyczyło obywateli krajów Azji. W porównaniu do 2020 roku zabrakło Malediwów i Palestyny, natomiast pojawili się obywatele Laosu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Bezrobocie w Polsce jest tak małe, że zaczyna być problemem. W UE mniej mają tylko Czechy

Polecane artykuły

Back to top button