Polska

Ilu Azjatów pracuje w Polsce? Coraz więcej pozwoleń dla Uzbeków i Turków

W 2021 roku wydano rekordową liczbę pozwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich

W Polsce przybywa pracowników z Azji. Według danych obejmujących 2021 rok odnotowano rekordową liczbę pozwoleń na pracę wydaną w przypadku obywateli takich państw jak Uzbekistan czy Turcja. Ilu Azjatów pracuje w Polsce? 

Coraz więcej pozwoleń na pracę dla Azjatów

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ubiegłym roku wydano 114,5 tys. pozwoleń na pracę dla osób pochodzących z krajów azjatyckich, a to oznacza wzrost o 80% r/r. W 2019 roku wydano 69 tys. pozwoleń, w 2020 roku – 5 tys. mniej. Jak podaje agencja Personnel Service, zwiększone zainteresowanie pracą w Polsce wyrazili mieszkańcy 32 z 40 analizowanych państw. Największy wzrost zainteresowania odnotowano w przypadku Uzbeków i Turków, którzy w ostatnim roku prawie potroili liczbę uzyskanych pozwoleń.

Ilu Azjatów pracuje w Polsce?

Biorąc pod uwagę kraje azjatyckie, najwięcej pozwoleń wydano Hindusom (15,3 tys.). Ich liczba w ciągu ostatnich 12 miesięcy wrosła o 87%. Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Uzbekistanu, którzy otrzymali rekordowe 15 tys., co stanowi niemal trzykrotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku (5,8 tys. w 2020 roku). Na trzecim miejscu uplasowali się Filipińczycy (13,2 tys.).

Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service, powiedział:

Dane, które widzimy są rekordowe. Nie tylko pod względem liczby wydanych zezwoleń, ale również ich wzrostów w porównaniu rocznym. (..) Wzrosty rzędu 90 proc. dla Nepalczyków i obywateli Indii napawają ogromnym optymizmem, bo rynek pracy czeka na cudzoziemców, którzy dotrzymają tempa rozwojowi polskiego rynku pracy i wypełnią luki pracownicze, które w wyniku tego wzrostu powstają.

Zobacz także: Uzbekistan może okazać się nadzieją dla polskiego eksportu. Dlaczego?

O pracę w Polsce starało się również prawie trzykrotnie więcej obywateli Turcji (z 2,6 tys. w 2020 roku do 7,3 tys. w 2021 roku). Znaczny wzrost odnotowano w przypadku Indonezyjczyków (wzrost z 3,8 tys. do 7,9 tys. zezwoleń) oraz obywateli Bangladeszu (z 3,7 tys. do 7,5 tys.).

Zobacz także: Imigranci są bardziej pracowici od nas

Według raportu Personnel Service łącznie w 2021 roku wydano rekordową liczbę ponad 504 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego 114 542 dotyczyło obywateli krajów Azji. W porównaniu do 2020 roku zabrakło Malediwów i Palestyny, natomiast pojawili się obywatele Laosu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Bezrobocie w Polsce jest tak małe, że zaczyna być problemem. W UE mniej mają tylko Czechy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker