Uncategorized

Wyniki finansowe ORLENU za II kw: ponad 75 mld zł przychodów

Wyniki finansowe ORLENU są lepsze niż w ubiegłym roku

Wyniki finansowe ORLENU za II kw ujrzały w końcu światło dzienne. Dr Piotr Balcerowski, wiceprezes Instytutu Staszica porównuje dane do poprzedniego roku i podkreśla, że spółka wykorzystuje w pełni to, co wypracowała. – Koncern aktywnie realizuje założone w strategii cele, podejmując się projektów z zakresu nisko- i zeroemisyjnej energetyki. Rekordowe 36 miliardów złotych na inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne kraju to środki, które zostaną przekazane tylko w tym roku. Poprzednicy wydawali średnio 3 miliardy roczne, to po prostu finansowa i projektowa przepaść – tłumaczy ekspert.

Wyniki finansowe ORLENU za pierwsze półrocze pokazują, że spadają przychody z tytułu sprzedaży detalicznej

Spółka podała, że w efekcie między innymi spadku marży paliwowej wpływ segmentu detalicznego na wynik Grupy w drugim kwartale tego roku ponownie był niewielki. Sprzedaż na stacjach paliw w Polsce odpowiadała od początku roku zaledwie za ok. 1% zysku operacyjnego EBITDA LIFO.

Dodajmy, że przychody z detalu w Polsce były o 35 mln zł niższe, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, czyli jeszcze przed fuzją. To pokazuje, jak pozbawione podstaw są zarzuty o zarabianiu na polskich kierowcach. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, to pokazuje, że nie jest w stanie analizować danych, które klarownie przedstawiają rzeczywistość. W latach 2008-2015, wartości te dochodziły nawet do 34%, a średnia ważona dla tego okresu to 17,5%. – komentuje dr Piotr Balcerowski.

Wynik o ponad połowę niższy w stosunku do poprzedniego kwartału zanotował także segment rafinerii. Cała połączona grupa uzyskała przychody na poziomie około 75 mld zł, z czego zysk netto wyniósł 4,5 mld złotych, około 6%.

Efekt synergii widoczny w wynikach

Wiceprezes Instytutu Staszica zwraca także uwagę, że osiągnięte wyniki są porównywalne do tych sprzed wybuchu wojny na Ukrainie, a do tego dotyczą już nie samego Orlenu, a połączonych czterech grup – Orlenu, Energi, Lotosu i PGNiG.

Skonsolidowany koncern inwestuje wypracowane zyski na realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski. To głównie rozwój energetyki odnawialnej i małej energetyki jądrowej, bez połączenia trudno by było przeznaczyć takie środki na inwestycje. Do tego w połączonych spółkach, które zrzeszają szereg specjalistów łatwiej jest wykorzystać synergie i doświadczenie, co znacznie ułatwia realizację założonych celów. Nowe projekty wykorzystują potencjał aktualnych pracowników, ale także dają nowe miejsca pracy w regionach, gdzie planowane są inwestycje – dodaje dr Balcerowski.

Większe zyski, więcej podatków

Nowe miejsca pracy pozwalają na rozwój lokalnych społeczności, a podatki wpłacane do budżetów mogą być przeznaczone na inwestycje. Grupa Orlen tylko w pierwszym półroczu 2023 roku wpłaciła do budżetu państwa blisko 36,5 mld zł, o ok. 20 mld zł więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W całym 2022 roku koncern odprowadził do budżetu państwa 39 mld zł z tytułu podatków.

Jest to dwukrotnie więcej niż w 2014 roku. Podatki płacone przez koncern odgrywają ważną rolę w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, a Orlen w związku z szeroką działalnością, odprowadza podatki do co drugiej gminy w Polsce. Licząc ostatnie 8 lat koncern odprowadził ok. 2,6 mld zł lokalnych podatków i opłat. Można tylko sobie wyobrazić, jak bardzo jest to pomocne przy remontach, budowach dróg, placów zabaw, czy jakichkolwiek inwestycji poprawiających dobrobyt mieszkańców – mówi dr Piotr Balcerowski.

Ważnym aspektem, na jaki zwraca uwagę dr Piotr Balcerowski jest prowadzenie działań ograniczających sprowadzanie rosyjskich surowców do kraju.

Od początku tego roku znacząco wzrósł udział ropy z kierunku arabskiego, co pokazuje, że koncern skutecznie dywersyfikuje kierunki dostaw surowca, a tym samym konsekwentnie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski. W efekcie 100% dostaw ropy do Polski pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego, a w czeskiej rafinerii w Litvínovie trwają testy dostosowania rafinerii do nierosyjskiej ropy. Koncern kontynuuje też rozmowy z władzami Czech na temat modernizacji ropociągów i w ten sposób zmniejszenia zależności od importu ropy z Rosji. W ramach strategii dywersyfikacji Orlen buduje swój portfel importowy w oparciu o dostawy ropy naftowej pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej – komentuje dr Balcerowski.

 

Patrząc na działania, jakie podejmuje spółka, nie ma co się dziwić, że połączona Grupa Orlen skoczyła w światowym rankingu Fortune Global 500 o 208 pozycji, była też w czołowej piątce najszybciej rosnących firm. Konsekwentnie realizuje projekty transformacyjne takie jak Baltic Power, nowe lokalizacje farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego, czy farmy wiatrowe w Wielkopolsce. Znalazło się miejsce na projekty z energetyki jądrowej, wodorowe, recyklingowe, wzmacniany jest także segment wydobycia – kontynuuje dr Balcerowski

Grupa Orlen zabezpiecza dostawy surowców i poza inwestycjami zagranicznymi, rozbudowuje także własną infrastrukturę dążąc do osiągnięcia pozycji lidera w regionie.

 

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker