Polska

Samsung po raz kolejny zainwestuje w Polsce! W planach budowa fabryki we Wronkach

Samsung planuje dużą inwestycję w Polsce. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w planach jest budowa fabryki pralek i lodówek. To już kolejne inwestycje Samsunga we Wronkach. 

Kolejne inwestycje Samsunga we Wronkach

Samsung Electronics Poland Manufacturing ma rozwijać we Wronkach w nowoczesny zakład produkcyjny. W latach 2022-2024 na terenie Kostrzycko-Słubińskiej SSE przedsiębiorstwo zainwestuje 900 mln zł, dzięki czemu produkcja urządzeń domowych na wzrosnąć o 30% rocznie, a tym samym moc produkcyjna zwiększy się z 4 mln do 5,2 mln sztuk pralek i lodówek rocznie.

Zobacz także: Samsung przenosi produkcję smartfonów z Wietnamu do Indii

Nowa hala produkcyjna

Skalowanie produkcji ma umożliwić nowa hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 40 tys. m kw. Zamontowane zostaną tam linie pomocnicze do produkcji pralek. Długofalowym celem jest stworzenie nowej fabryki produkującej pralki i lodówki.

Według oficjalnego komunikatu firmy:

Całość nakładów inwestycyjnych, jakie Samsung zamierza ponieść w związku z realizacją kilkuetapowego projektu, który obejmuje budowę nowej i rozbudowę działającej fabryki, ma wynieść w sumie ok. 900 mln zł.

Samsung otrzymał pomoc publiczną w wysokości 86 mln zł, z czego 23,5 mln zł pochodzi z programu grantowego. Pozostała część to zwolnienie z podatku CIT w ramach prowadzenia działalności na obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

Obok projektu nowej hali równolegle ma przebiegać rozbudowa istniejącej fabryki lodówek. Utworzenie trzeciej linii montażowej ma zwiększyć efektywność zakładu. Prace konstrukcyjne mają się rozpocząć w połowie 2022 roku a zakończyć jesienią 2023. Dyrektor Samsung Electronics Poland Manufacturing, Olgierd Bałtaki, powiedział, że w najbliższych latach w planach jest utworzenie klastra AGD, w którym będą zlokalizowani poddostawcy fabryki. Warto przypomnieć, że Samsung Electronics kupił zakłady pralek i lodówek Amiki Wronki pod koniec 2009 roku za 204,5 mln zł.

Zobacz także: METRANS przejmuje centrum logistyczne w Terminalu Małaszewicze

Według danych MRiT w ubiegłym roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano 713 decyzji o wsparciu projektów o wartości ok. 37,1 mld zł. Zagraniczne inwestycje stanowią 28% wszystkich, jednak ich łączna wartość stanowi 63% środków zainwestowanych w ramach PSI. Inwestycje Samsunga będą wiązać się z powstawaniem nowych miejsc pracy.

W Niemczech groźba recesji, a Polska rozwija się znacznie szybciej od Chin

Polecane artykuły

Back to top button