Polska

Samsung po raz kolejny zainwestuje w Polsce! W planach budowa fabryki we Wronkach

Samsung planuje dużą inwestycję w Polsce. Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w planach jest budowa fabryki pralek i lodówek. To już kolejne inwestycje Samsunga we Wronkach. 

Kolejne inwestycje Samsunga we Wronkach

Samsung Electronics Poland Manufacturing ma rozwijać we Wronkach w nowoczesny zakład produkcyjny. W latach 2022-2024 na terenie Kostrzycko-Słubińskiej SSE przedsiębiorstwo zainwestuje 900 mln zł, dzięki czemu produkcja urządzeń domowych na wzrosnąć o 30% rocznie, a tym samym moc produkcyjna zwiększy się z 4 mln do 5,2 mln sztuk pralek i lodówek rocznie.

Zobacz także: Samsung przenosi produkcję smartfonów z Wietnamu do Indii

Nowa hala produkcyjna

Skalowanie produkcji ma umożliwić nowa hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 40 tys. m kw. Zamontowane zostaną tam linie pomocnicze do produkcji pralek. Długofalowym celem jest stworzenie nowej fabryki produkującej pralki i lodówki.

Według oficjalnego komunikatu firmy:

Całość nakładów inwestycyjnych, jakie Samsung zamierza ponieść w związku z realizacją kilkuetapowego projektu, który obejmuje budowę nowej i rozbudowę działającej fabryki, ma wynieść w sumie ok. 900 mln zł.

Samsung otrzymał pomoc publiczną w wysokości 86 mln zł, z czego 23,5 mln zł pochodzi z programu grantowego. Pozostała część to zwolnienie z podatku CIT w ramach prowadzenia działalności na obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

Obok projektu nowej hali równolegle ma przebiegać rozbudowa istniejącej fabryki lodówek. Utworzenie trzeciej linii montażowej ma zwiększyć efektywność zakładu. Prace konstrukcyjne mają się rozpocząć w połowie 2022 roku a zakończyć jesienią 2023. Dyrektor Samsung Electronics Poland Manufacturing, Olgierd Bałtaki, powiedział, że w najbliższych latach w planach jest utworzenie klastra AGD, w którym będą zlokalizowani poddostawcy fabryki. Warto przypomnieć, że Samsung Electronics kupił zakłady pralek i lodówek Amiki Wronki pod koniec 2009 roku za 204,5 mln zł.

Zobacz także: METRANS przejmuje centrum logistyczne w Terminalu Małaszewicze

Według danych MRiT w ubiegłym roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji wydano 713 decyzji o wsparciu projektów o wartości ok. 37,1 mld zł. Zagraniczne inwestycje stanowią 28% wszystkich, jednak ich łączna wartość stanowi 63% środków zainwestowanych w ramach PSI. Inwestycje Samsunga będą wiązać się z powstawaniem nowych miejsc pracy.

W Niemczech groźba recesji, a Polska rozwija się znacznie szybciej od Chin

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker