Uncategorized

Japonia rozważa wysłanie rezerw LNG do Europy, jeśli kryzys na granicy zakłóci dostawy!

Jak przekazały japońskie media, Tokio rozważa wysłanie rezerw LNG do Europy, w przypadku, gdy kryzys na granicy wpłynie na dostawy. Czy Japonia rzeczywiście wyśle LNG do Europy, gdy na Rosję zostaną nałożone sankcje?

Japonia rozważa sposoby wsparcia rynku europejskiego

Według japońskiej agencji prasowej Kyodo Japonia rozważa przekierowanie części swojego importu LNG do Europy, w wypadku, gdy Rosja ograniczy dostawy w odpowiedzi na sankcje, które zostaną nałożone w razie zbrojnej inwazji. Koichi Haguida, minister przemysłu, przekazał również, że wsparcie musi być udzielone w sposób, który nie wpłynie na codzienne życie Japończyków podczas tej zimy.

Zobacz także: Australia to największy eksporter LNG na świecie! Katar i USA w tyle

Haguida oświadczył, że Japonia rozważy sposoby wsparcia rynku europejskiego, jeśli kryzys związany z napięciami rosyjsko-ukraińskimi zakłóci dostawy. Minister odmówił potwierdzenia doniesień prasowych, według których Stany Zjednoczone poprosiły Japonię o przekierowanie do Europy części importu LNG, jeśli Moskwa podejmie stanowcze kroki wobec Ukrainy. Jak powiedział japoński polityk:

Japonia zaczęła importować LNG około 50 lat temu i od tego czasu kieruje rozwojem tego rynku jako główny importer. Ogólnie rzecz biorąc, mając to na uwadze, będziemy szukać sposobów, aby przyczynić się do społeczności międzynarodowej.

Zobacz także: Import LNG w Polsce – PGNiG zwiększa zapotrzebowanie na gazowce?

Japonia wyśle LNG do Europy, są jednak warunki

Jak podkreślono, Japonia wykorzystuje LNG do produkcji prądu (LNG stanowi 39% energii elektrycznej wytwarzanej w Japonii), a jej rezerwy nie są ogromne. Firmy użyteczności publicznej starają się zapewnić więcej niż zwykle ilości gazu, aby przygotować się na możliwy wzrost popytu tej zimy. Polityk zaznaczył również, że Japonia jest uboga, jeśli chodzi o surowce naturalne, więc musi najpierw zgromadzić odpowiednie zapasy, a później rozważyć przekazanie LNG innym państwom. W przeszłości zdarzało się, że w związku z niskimi zapasami rząd musiał prosić obywateli o oszczędzanie energii. W tym roku Japonia zgromadziła nieco większe zapasy, dlatego teoretycznie może wesprzeć rynek europejski. W 2021 roku sprowadzono 74,32 mln ton LNG. Dostawy zwiększyły również Chiny (ok. 18% r/r).

Rosja zaspokaja ok. 30-40% zapotrzebowania na gaz w Europie. Władze USA prowadziły rozmowy z dostawcami skroplonego gazu, o czym pisaliśmy w zeszłym tygodniu.

Rosjanie zakręcili kurek. Ceny gazu szaleją. Jest 8 razy drożej niż rok temu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker