Europa

Większośc Ukraińców chce pracować i mieszkać w Polsce

W piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej” możemy przeczytać, że większość Ukraińców nie zamierza opuszczać naszego kraju i emigrować do pracy na Zachód.

„Rzeczpospolita” w swoim artykule powołuje się na raport Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, w którym opisane są wyniki badania przeprowadzonego na przełomie 2018 i 2019 roku na Ukrainie na grupie 1025 osób, które pracowały już za granicą.

Z badania wynika, że dwóch na trzech Ukraińców, którzy pracowali poza granicami swojego kraju, dalej chce zarabiać na obczyźnie. Najczęściej chcą pracować w Polsce, gdzie większość z nich ma dobre doświadczenia pracownicze. W naszym kraju chce zarabiać 60 proc. ankietowanych, zaledwie 20 proc. chce pracować w Niemczech, co pokazuje, że exodus Ukraińców z naszego rynku pracy, którego się tak obawialiśmy na razie nie nastąpi. Ponadto niespełna 10 proc. naszych wschodnich sąsiadów chce wyjechać za pracą do Czech. Pozostałe kraje Europy mają marginalne znaczenie dla Ukraińców.

Z kolei zapytani o kierunki stałej migracji, również aż 60 proc. ankietowanych odpowiedziało, że chce osiedlić się w Polsce. 17 proc. planuje wyjechać na stałe do Niemiec, a 11 proc. do Czech.

Ukraińcy cenią Polskę m.in. za bliskość kulturową, geograficzną i językową, ale także za atrakcyjne zarobki – pisze „Rzeczpospolita” powołując się na raport.

Eksperci nie przejmują się też szerszym otwarciem niemieckiego rynku na pracowników spoza Unii Europejskiej. „Zamiast 250–500 tysięcy Ukraińców, którzy mieli w styczniu 2020 r. ruszyć za Odrę, wyjedzie ich może 100 tys.– ocenia Krzysztof Inglot, prezes agencji Personnel Service”, o czym informuje „Rzeczpospolita”

Z danych wynika, że napędzany przez media strach związany z opuszczeniem przez setki tysięcy Ukraińców naszego kraju okazał się niepotrzebny, a większość z nich wybiera nasz kraj jako miejsce gdzie chcą pracować, a nawet na stałe się osiedlić. Ponadto napływ ze Wschodu co prawda nieco zmalał, to ciągle pozostaje na wysokim poziomie.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker