Gospodarka

W Niemczech groźba recesji, a Polska rozwija się znacznie szybciej od Chin

Niemiecka gospodarka nie radzi sobie zbyt dobrze. Według wstępnych danych, PKB Niemiec spadło w IV kwartale 2021 roku o ok. 0,5-1%. Oznacza to, że jeżeli ich PKB spadnie w I kwartale, to recesja w Niemczech stanie się ponownie faktem. Tymczasem wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł ponad 6%. To nie tylko znacznie szybciej niż u Niemców, ale w tyle zostawiamy nawet Chiny.

Jak wynika ze wstępnych danych Destatis (niemiecki odpowiednik GUS), PKB Niemiec w 2021 roku wzrósł łącznie o 2,7% w 2021 roku. Rok wcześniej spadek wyniósł 4,6%, co oznacza, że niemiecka gospodarka nadal jest znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii.

Recesja w Niemczech w tym roku? Niewykluczone

Dodatkowo, zamiast się przybliżać, to zaczyna się od niego oddalać. W IV kwartale 2021 roku, PKB Niemiec spadł o 0,5-1,0% – wynika ze wstępnych danych niemieckiego urzędu statystycznego. Na pełne dane będzie trzeba jeszcze poczekać. Dodatkowo niektórzy ekonomiści (jak np. zespoły banku ABN Amro czy NordLB) przewidują, że spadek nastąpi również w I kwartale tego roku. Wiązałoby się to z recesją, której definicja zakłada dwa kolejne kwartały spadku PKB.

Zobacz też: Produkcja samochodów w Niemczech się załamała. Najmniej od 1975 roku

Według urzędu głównymi czynnikami wzrostu w 2021 r. był skok eksportu i ogromne wydatki publiczne w celu złagodzenia wpływu koronawirusa. Z kolei głównym powodem spadku może być zastój przemysłu motoryzacyjnego. Jak wynika z danych Verband der Automobilindustrie, niemiecka motoryzacja w 2021 roku wyprodukowała jedynie 3,1 mln samochodów osobowych. To najgorszy wynik od 46 lat i o 12% mniej niż w poprzednim roku.

Kiepskie rezultaty osiąga także chińska gospodarka. W IV kwartale poprzedniego roku, PKB Chin urosło jedynie o 4%. To jeden z najgorszych wyników ostatnich lat oraz wynik gorszy od polskiego. Jak szacują ekonomiści PIE, w IV kwartale 2021 roku, polski PKB urósł aż o 6,2% r/r. Oznacza to, że nasz kraj rozwija się 1,5 razy szybciej od Chin. Wśród powodów tak dużego wzrostu można wymienić przede wszystkim bardzo silną konsumpcję oraz eksport. Polski eksport w przeciwieństwie do państw regionu, nie tylko nie spadł, ale dynamicznie urósł w czasie pandemii. Jest to głównie zasługa silnego przemysłu. Wyniki naszego przemysłu na tle państw regionu prezentuje to poniższy wykres autorstwa PIE.

Produkcja przemysłowa w krajach regionu

Zobacz też: Wzrost PKB Polski będzie bazował na konsumpcji. Czech na inwestycjach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker