Europa

Marnowanie jedzenia kosztuje Brytyjczyków 1,2 mld funtów rocznie

Dane pokazują, że co roku w Wielkiej Brytanii wyrzuca się owoce, warzywa i chleb o wartości prawie 1,2 mld funtów. Brytyjczycy skarżą się, że część artykułów jest przez nich wyrzucana ze względu na brak pomysłu na wykorzystanie danego produktu w kuchni. Marnowanie jedzenia generuje ogromne straty w każdym mieście. 

Brak pomysłu na wykorzystanie produktów w kuchni

Co tydzień we wszystkich gospodarstwach domowych wyrzucanych jest 76 mln artykułów spożywczych, czyli średnio prawie trzy w jednym gospodarstwie. Badanie przeprowadzone przez Censuswide obejmowało grupę 2000 Brytyjczyków w różnym wieku. Okazało się, że każdego roku do śmieci trafia ok. 914 mln ziemniaków, 733 mln pomidorów i 728 mln marchewek. Co piąty Brytyjczyk twierdzi, że najczęstszym powodem pozbywania się artykułów spożywczych jest brak pomysłu na wykorzystanie ich w kuchni. Problemem nie jest tylko wyrzucanie niezużytych produktów, ale również kupowanie jedzenia z krótką datą ważności na zapas.

Zobacz także: Spożycie mięsa w Wielkiej Brytanii znacznie spadło

Marnowanie jedzenia w Wielkiej Brytanii – kierunek zmian

Połowa z przebadanych 2000 konsumentów przyznała, że czuje się winna marnowania jedzenia. Młodzi ludzie przyznają, że chętnie zmieniliby swoje nawyki dotyczące robienia zakupów spożywczych. Badanie pokazało również, że w 2022 roku część osób ma zamiar ograniczyć ilość kupowanego i wyrzucanego jedzenia. Jako swoją motywację mieszkańcy Wielkiej Brytanii podają najczęściej chęć zmniejszenia śladu węglowego (ok. 10% ankietowanych) oraz ogólną troskę o dobro planety. Marnowanie jedzenia to temat, który powraca w obliczu rosnących cen energii. W kwietniu w Wielkiej Brytanii ma zostać podniesiona taryfa opłat, co z pewnością dodatkowo obciąży portfel przeciętnego obywatela.

Zobacz także: Recesja w Wielkiej Brytanii może niedługo nadejść

Problem związany z marnowaniem jedzenia jest dostępny w większości rozwiniętych gospodarek. Przyzwyczajenie kupowania na zapas generuje dużo większe straty niż regularne uzupełnianie lodówki. Niektóre badania udowadniają również, że dobrym sposobem na ograniczenie liczby i ilości kupowanych artykułów jest robienie zakupów spożywczych online, co w czasie pandemii stało się szczególnie popularne. Jednak usługa ta dostępna jest zazwyczaj w dużych miastach, nie obejmuje natomiast prowincjonalnych miejscowości, gdzie ludzie mają większą tendencję do gromadzenia zapasów.

Zobacz także: Przez Brexit i złe warunki pracy w Anglii brakuje 100 tys. kierowców

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker