Uncategorized

Spożycie mięsa w Wielkiej Brytanii znacznie spadło

Spożycie mięsa w Wielkiej Brytanii znacznie spadło. Młodzi ludzie coraz częściej zastępują białko zwierzęce roślinnymi alternatywami, aby chronić środowisko. Czy brytyjską branżę spożywczą czeka rewolucja?

Spożycie mięsa w Wielkiej Brytanii spadło o 17%

W ciągu dekady spożycie mięsa w Wielkiej Brytanii spadło o 17%. Zgodnie z krajową strategią żywnościową ogłoszoną na początku tego roku, w ciągu następnego dziesięciolecia ma dodatkowo spaść o 30%. W latach 2008-2009 średnie dzienne spożycie mięsa wynosiło 103g na osobę, w latach 2018-2019 ilość zmniejszyła się do 86g, co stanowi edukcję o około 17%. Dietetycy przeliczają to na zjedzenie dwóch i pół kiełbaski mniej tygodniowo. 

 Zobacz także: Wielka Brytania może wpaść w recesję

 

Kwestie zdrowotne czy środowiskowe? 

Victoria Taylor, starszy dietetyk w British Heart Foundation w wypowiedzi dla Guardiana powiedziała:

Chociaż zachęcający jest fakt, że coraz więcej osób zaczyna jeść mniej czerwonego i przetworzonego mięsa, wiemy, że niektórzy ludzie nadal jedzą więcej niż zalecane maksimum 70 g dziennie. Takie osoby są bardziej narażone na rozwój chorób serca i układu krążenia. Kolejną niespodzianką było to, że osoby urodzone w latach 80. i 90. były największymi konsumentami mięsa, a osoby urodzone po 1999 r. były jedyną podgrupą, która z czasem zwiększyła spożycie. 

W przeciągu minionej dekady redukcja spożycia czerwonego mięsa wyniosła 13,7 g, zaś przetworzonego – 7 g. Nastąpił jednak wzrost spożycia białego mięsa o 3,2 g. Dietetycy sugerują jednak, że ludzie z grup o niższym statusie społeczno-ekonomicznym spożywają więcej mięsa, zarówno czerwonego, jak i przetworzonego.

Według raportu młode osoby są bardziej skłonne zrezygnować ze spożycia mięsa ze względu na środowisko naturalne,  niż osoby starsze. Osoby po pięćdziesiątce zmieniają dietę głównie ze względu na zdrowie. Nawyki żywieniowe łatwiej zmienić ze względu na rosnący rynek roślinnych alternatyw, np. Beyond Meat. W Wielkiej Brytanii coraz więcej młodych osób przechodzi na wegetarianizm lub weganizm, odrzucając produkty odzwierzęce. 

Zobacz także: W lipcu Wielka Brytania wyprodukowała najmniej samochodów od 1956 roku

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker