GospodarkaNews

Ponad połowy Amerykanów nie stać na niespodziewany wydatek

Z nowego badania przeprowadzonego przez firmę zajmującą się świadczeniem usług finansowych Bankrate wynika, że ponad połowa obywateli Stanów Zjednoczonych nie ma oszczędności, które pozwoliłyby im pokryć niespodziewany wydatek w wysokości 1000 dolarów. 

Niespodziewany wydatek, a oszczędności Amerykanów

W sondażu przeprowadzonym przez Bankrate 56 proc. ankietowanych Amerykanów zadeklarowało, że ze swoich oszczędności nie byłoby w stanie pokryć niespodziewanego wydatku w wysokości 1000 dolarów. Choć, co warto pokreślić, odsetek ten jeszcze rok temu wynosił 61 proc.  

Brak odpowiednich oszczędności dotyczy wszystkich pokoleń w Stanach Zjednoczonych, choć tych młodszych trochę bardziej. Z badania wynika, że 58 proc. osób należących do pokolenia Z (w wieku od 18 do 25 lat), nie byłoby w stanie poradzić sobie z niespodziewanym wydatkiem opiewającym na 1000 dolarów. Z kolei odsetek ten wśród ludzi należących do generacji Baby boomers (w wieku od 58 do 76 lat) i pokolenia X (w wieku od 42 do 57 lat) wyniósł kolejno 56 i 52 proc. 

Badacze wskazują również, że Amerykanie mają stosunkowo małą wiedzę o zarządzaniu finansami. Ponad 20 proc. respondentów, nieposiadających odpowiednich oszczędności, stwierdziło, że w obliczu niespodziewanego wydatku, zaciągnęłoby dług na karcie kredytowej. Jednakże takie działanie według ekspertów Bankrate jest bardzo nierozsądne. Wskazują oni, że odsetki od takiego długu są stosunkowo wysokie. W zeszłym roku oprocentowanie kart kredytowych o zmiennej stopie procentowej przekroczyło 16 proc. Analitycy uważają, że znacznie lepiej jest wziąć pożyczkę w banku lub od znajomych, niż zaciągnąć dług na karcie kredytowej. 

Zobacz także: Inflacja w Stanach Zjednoczonych bije rekordy, a będzie jeszcze wyższa

Dlaczego Amerykanie nie oszczędzają?

Według ankietowanych za brak odpowiednich oszczędności odpowiada głównie inflacja, która to w ostatnich miesiącach w USA rosła stosunkowo szybko. W grudniu oficjalnie raportowana inflacja CPI wyniosła w USA 7 proc. i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od niemal 40 lat. W wyniki szybkiego wzrostu cen, szczególnie żywności i energii, koszty związane z utrzymaniem znacznie wzrosły. Z kolei to, według prawie połowy respondentów, praktycznie uniemożliwiło oszczędzanie. 

Choć, jak zaznacza portal CBS news, niskie oszczędności Amerykanów wynikają również z tego, że wielu z nich jest biednych. Jak wyliczyli statystycy z organizacji rządowej Census Bureau, obecnie ponad 10 proc. dorosłych Amerykanów nie ma zapewnionego odpowiedniego bezpieczeństwa żywnościowego. Oznacza to, że ludzi tych często nie stać na zakup jedzenia. Jak wskazuje CBS News, osoby, których nie stać nawet na tak podstawowe dobra, nie mają jak oszczędzać. 

Zobacz także: Dlaczego Amerykanie domagają się socjalizmu? [FELIETON]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker