Azja i Oceania

Zapaść gospodarcza w Sri Lance. Rezerwy paliwa wyczerpały się

Narodowe rezerwy paliwa wyczerpały się, brakuje podstawowych leków i innych ważnych importowanych produktów. Zdaniem ekonomistów to najpoważniejszy kryzys, z jakim zmaga się Sri Lanka od momentu uzyskania niepodległości w 1948 roku. 

Zapasy paliwa w Sri Lance wyczerpały się!

Premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe zapowiedział, że kraj pilnie potrzebuje 75 milionów dolarów w walutach obcych. W poniedziałek, 16 maja przyznał w telewizyjnym przemówieniu do narodu, że zapasy benzyny się kończą:

W tej chwili mamy zapasy benzyny tylko na jeden dzień. Najbliższe miesiące będą najtrudniejszymi w naszym życiu. Musimy przygotować się na pewne poświęcenia i stawić czoła wyzwaniom.

W szpitalach brakuje leków i sprzętu chirurgicznego. Bezpośrednią przyczyną ogłoszenia niewypłacalności przez Sri Lankę jest wyczerpanie rezerw walutowych w państwie. Rezerwy wykorzystywane są do spłaty zagranicznego zadłużenia. Z uwagi na brak podstawowych artykułów, rząd zdecydował się przeznaczyć ostatnie środki na import niezbędnej żywności, paliwa oraz leków z zagranicy. Jednak pieniędzy nie starczyło na długo. W ostatnim przemówieniu premier zapowiedział również o możliwości wystąpienia przedłużających się przerwach w dostawie prądu, które mogą wynosić nawet 15 godzin.

Sri Lanka – kryzys gospodarczy. W państwie brakuje leków i paliwa

Brak podstawowych artykułów napędza kryzys w państwie i jest powodem coraz liczniejszych protestów. Z powodu coraz agresywniejszych demonstracji między zwolennikami rządu a protestującymi zginęło dziewięć osób, 300 zostało rannych. Rząd planuje wydrukować więcej pieniędzy oraz sprywatyzować linię lotniczą Sri Lanki, aby powstrzymać tonięcie gospodarki.

Na pomoc Sri Lance ruszyły Indie, wysyłając dostawę paliwa. Jednak zapasy te nie są wystarczające, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie państwa, szczególnie pojedynczych obywateli. Wobec tego ludzie stoją po kilka godzin w kolejkach, nie będąc pewnym, czy otrzymają paliwo. To sprawia, że nastroje społeczne pogarszają się z dnia na dzień.

Zobacz także: Mamy kolejnego bankruta! Sri Lanka ogłosiła bankructwo

Zobacz także: Aeroflot powraca do Delhi. Rosjanie polecą ukradzionymi samolotami?

Indie nie rozwiążą wszystkich problemów Sri Lanki. W państwie brakuje 14 podstawowych leków. Deficyt budżetowy wynoszący 6,8 mld USD (13% PKB) i brak środków na opłacenie importu potęgują dramatyczną sytuację w państwie.

Według mieszkańców Sri Lanki bracia Rajapaksa nie radzą sobie ze sprawowaniem władzy w państwie. Ostatnio protesty jeszcze bardziej się nasiliły po mianowaniu czterech ministrów, którzy zostali określeni mianem marionetek.

Nepal kroczy drogą Sri Lanki i już jest na skraju bankructwa

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker