Azja i Oceania

Nepal kroczy drogą Sri Lanki i już jest na skraju bankructwa

Kraje zlokalizowane w okolicach Półwyspu Dekan nie mają zbyt dobrej passy. Pakistan boryka się z kryzysem politycznym a Sri Lanka z kryzysem gospodarczym. Podobną drogą kroczy Nepal będący na skraju załamania gospodarczego. Kryzys gospodarczy w Nepalu wydaje się być nieunikniony. 

Kryzys gospodarczy w Nepalu dewastuje nepalską gospodarkę

Gospodarka Nepalu ma te same problemy, z którymi musi sobie radzić Sri Lanka – największy od lat kryzys gospodarczy spowodowany pandemią i fatalną polityką gospodarczą rządu. Nepal swoje rezerwy walutowe gromadzi głównie z turystyki oraz eksportu, który podobnie jak gospodarka nie jest specjalnie zdywersyfikowany. Tym samym uzyskane waluty przeznacza na zakup towarów importowych.

Struktura importu nepalu, import nepalu
OEC

Kryzys finansowy jest tak poważny, że rząd Nepalu zawiesił prezesa banku centralnego za to, że nie zrobił wystarczająco dużo, by ratować gospodarkę. To już drugi raz, kiedy prezes banku centralnego Nepalu został pozbawiony pięcioletniej kadencji.

Działania karne przeciwko prezesowi banku centralnego nastąpiły po decyzji banku centralnego o zakazie importu towarów luksusowych, w tym samochodów, w związku z brakiem płynności i malejącymi rezerwami walutowymi.

Osoby z otoczenia rządowego zaznaczały, że Nepal zmierza w kierunku poważnego kryzysu gospodarczego podobnego do tego, jaki niszczy lankijską gospodarkę. Minister finansów Nepalu Janardhan Sharma odrzucił jednak to ostrzeżenie i zapewnił, że państwu nie zagraża kryzys.

Zobacz także: Prezydent Sri Lanki wzywa obywateli do wysyłania pieniędzy do kraju

Produkt krajowy brutto Nepalu na lata 2020-21 wyniósł około 35 miliardów dolarów, czyli ponad 4,25 biliona rupii nepalskich. W latach 2017-18 roczna wartość importu po raz pierwszy przekroczyła 1 bilion rupii nepalskich. Warto jednak nadmienić, że był to efekt odbudowy kraju po tragicznym trzęsieniu ziemi z 2015 roku.

Obecnie jednak wydatki na odbudowę nie są tak duże, a mimo to rekordowy poziom został przebity już po zaledwie sześciu miesiącach roku podatkowego. Z kolei w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy rachunek za import przekroczył 1,30 biliona rupii nepalskich. Oznacza to, że pomimo najlepszych jak dotąd wyników eksportu, który wyniósł około 148 miliardów rupii nepalskich, nepalski deficyt handlowy nadal jest gigantyczny i wynosi 1,15 biliona rupii nepalskich.

Chociaż gospodarka Sri Lanki jest ponad dwukrotnie większa niż Nepalu (PKB PPP 290 mld USD vs. 117 mld USD), oba kraje przeżywają bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Podobnie jak w Sri Lance, sektor turystyczny Nepalu został dotknięty pandemią wirusa Covid-19. Turystyka w obu krajach wykazywała oznaki ożywienia, ale wybuch wojny rosyjsko-ukraińskiej ponownie zakłócił równowagę gospodarczą w obu państwach.

Niemniej jednak Nepal wydaje się być w nieco lepszej sytuacji ze względu na posiadanie jakichkolwiek rezerw walutowych. Sytuacja jest trudna, jednak nie jest tragiczna, przynajmniej na razie. Wiele jednak będzie zależeć od skali oraz trwałości szoków podażowych. To one w głównej mierze odpowiadają za wzrost cen i to one wpływają na uszczuplenie rezerw walutowych Nepalu. Prognozy nie są jednak zbyt optymistyczne i wysoka inflacja wywołana szokami podażowymi ma nam towarzyszyć nawet do 2024 roku. To z kolei oznacza złe perspektywy dla obu państw.

MFW ratuje Egipt przed kryzysem gospodarczym

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker