AmerykiGospodarka

Gospodarka Urugwaju odbiła się po pandemii. W 2021 roku urosła o 4,4%

Gospodarka Urugwaju odbiła się po pandemii koronawirusa i ponownie zaczęła się rozwijać. Z danych opublikowanych przez tamtejszy bank centralny wynika, że PKB kraju w ciągu 2021 roku wzrósł o 4,4 proc. Ponadto, w ostatnim kwartale ubiegłego roku gospodarka była większa o 5,9 proc. r/r. 

Gospodarka Urugwaju odbiła się po pandemii. W 2021 roku urosła o 4,4%

Z danych opublikowanych przez bank centralny Urugwaju wynika, że w 2021 roku, PKB Urugwaju wzrósł o 4,4 proc. Co warto zaznaczyć, w analizowanym okresie w tym państwie dalej obowiązywało wiele ograniczeń pandemicznych. To, że jest to naprawdę dobry wynik na Twitterze podkreślił tamtejszy ekonomista Nicolás Cichevski. Napisał on, iż:

W porównaniu regionalnym, Urugwaj zamknął rok z wynikami podobnymi do Argentyny, Paragwaju i USA. W ostatnim półroczu wyniki były szczególnie dobre w porównaniu z Brazylią (stagnacja przez cały rok 2021) oraz Europą (stagnacja w drugim półroczu).

Zobacz także: Gospodarka Meksyku ma rosnąć, jednak analitycy są innego zdania

Co więcej, jak widać, na zamieszczonym poniżej wykresie, w czwartym kwartale zeszłego roku gospodarka Urugwaju urosła o 5,9 proc. Co ciekawe, najszybciej rozwijały się branże, w które wybuch pandemii najmocniej uderzył. Sektory zdrowie i edukacja, transport oraz handel urosły kolejno o 5,1, 9 i 7 proc. Choć, w ostatnim kwartale PKB Urugwaju rósł wolniej niż w trzecim, głównie ze względu na zanikanie efektu bazy. Choćby nakłady brutto na środki trwałe rosły w tempie 9,8 proc., gdy jeszcze w trzecim kwartale ich dynamika wyniosła 19 proc.

Wzrost gospodarczy Urugwaju
Źródło: Trading Economics

PKB Urugwaju przestanie tak szybko rosnąć

Ponadto, analitycy przewidują, że w bieżącym roku wzrost gospodarczy w Urugwaju spowolni. Stanie się tak między innymi za sprawą rosnącej inflacji. Z danych zaprezentowanych na poniższym wykresie wynika, że w marcu ceny w tym państwie były wyższe rok do roku o 9,38 proc. Najszybciej drożały dobra należące do kategorii transport oraz żywność i napoje bezalkoholowe. Ceny towarów należących do tych kategorii zaledwie w ciągu roku wzrosły o kolejno 12,55 i 12,35 proc.

Inflacja w Urugwaju
Źródło: Trading Economics

Gospodarka Mongolii: wzrost tłumiony przez sytuację geopolityczną na świecie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker