Ameryki

Gospodarka Meksyku ma rosnąć, jednak analitycy są innego zdania

Gospodarka Meksyku urośnie w tym roku o 3,4%, wynika z rządowych danych. Jest to jednak znacznie poniżej oczekiwań dla gospodarki, która odrabia straty po pandemii.

Gospodarka Meksyku urośnie w 2022 roku o 3,4%

W opublikowanym dokumencie budżetowym ministerstwo finansów podało, że spodziewa się, iż w 2022 roku gospodarka Meksyku urośnie o 3,4%. Z kolei w 2023 roku PKB Meksyku ma urosnąć o 3,5%.

Utrzymujący się wpływ pandemii na nierównowagę podaży i popytu, a także eskalacja konfliktu między Rosją a Ukrainą zmusiły kraje do skorygowania oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego na ten rok – napisano w rządowym dokumencie.

Warto jednak zaznaczyć, że jak podawaliśmy jakiś czas temu, dane rządowe mocno rozchodzą się z danymi ekonomistów i analityków. Według niezależnych ekonomistów recesja w Meksyku rozpoczęła się już w drugiej połowie 2021 roku. Jednak zupełnie inne prognozy gospodarcze podaje rząd na czele z prezydentem kraju.

Według ekonomistów w ujęciu rocznym gospodarka Meksyku w 2021 roku skurczyła się o prawie 0,7%. To znacznie poniżej konsensusu. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 1%. Zupełnie inne dane podaje rząd Meksyku, cytowany przez agencję prasową Xinhua. Zdaniem prezydenta kraju w 2021 roku PKB Meksyku wzrosło o około 6%.

Nowe rządowe dane są porównywalne z prognozą prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora, który przewidywał 5% wzrost gospodarki w 2022 roku, oraz z wcześniejszą prognozą rządową zakładającą ekspansję na poziomie 4,1%. Należy jednak mieć na uwadze, że wcale nie muszą one być zgodne z rzeczywistością.

Rządowe założenia przewidują inflację na poziomie 5,5% do końca 2022 roku, a następnie spowolnienie do 3,3% do końca 2023 roku. Na tle krajów tego regionu świat inflacja w Meksyku (o ile odczyty są prawdziwe) jest relatywnie niska. Dla porównania w Chile i Kolumbii przekroczyła już 8%, a w Peru w styczniu zbliżała się do 7%.

Meksyk chce skończyć z eksportem ropy

Meksyk spodziewa się, że średnia cena ropy wyniesie w tym roku 92,90 USD za baryłkę, zaś produkcja surowca szacowana jest na 1,82 mln baryłek dziennie (bpd) i wzrośnie do 1,85 mln bpd w 2023 roku. Ministerstwo spodziewa się, że w 2022 roku eksport ropy wyniesie średnio 879 tys. bpd. Warto jednak zaznaczyć, że na mocy decyzji politycznej od 2023 roku eksport ropy z Meksyku ma zostać wstrzymany. Podjęte działania zmierzające do zablokowania eksportu wpisują się w plan nacjonalistycznego rządu Andresa Manuela Lopeza Obradora, który chce, aby Meksyk był samowystarczalny na rynku paliw. Meksyk importuje  produkty ropopochodne takie jak benzyna czy olej napędowy ze Stanów Zjednoczonych, co jest bardzo nieopłacalne.

Meksyk ma wiele problemów, które silnie trapią gospodarkę. Dotychczasowo największym były gangi narkotykowe. Teraz jednak ze względu na pandemię poważnym problemem stało się także ubóstwo, które wynosi w kraju blisko 42%.

Meksyk: Ponad 4 na 10 osób żyje w ubóstwie. Jak zwalczyć ten problem?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker