AmerykiGospodarka

Inwestycje ExxonMobil w Gujanie wyniosą ponad 10 miliardów dolarów!

W 2015 roku amerykańskie przedsiębiorstwo ExxonMobil odkryło relatywnie duże złoża ropy naftowej na terenie Gujany. Od tamtego momentu firma ta rozpoczęła na jej terenie 3 projekty, które miały na celu zwiększyć wydobycie ropy. Co więcej, jak się okazało w ten poniedziałek, amerykańskie przedsiębiorstwo aktualnie planuje wydać środki na kolejny. W jego ramach inwestycje ExxonMobil w Gujanie wyniosą ponad 10 miliardów dolarów.

Na terenie Gujany znajduje się ponad 10 mld baryłek ropy

W 2015 roku amerykańskie przedsiębiorstwo ExxonMobil odkryło relatywnie duże złoża ropy naftowej na terenie Gujany. Łączna wielkość odkrytych zasobów jest aktualnie szacowana na ponad 10 mld baryłek ropy.

Od tamtego momentu wspomniane przedsiębiorstwo, otworzyło na terenie tego południowoamerykańskiego państwa 3 projekty. Co warto zaznaczyć, na inwestycjach poczynionych przez ExxonMobil zyskało nie tylko samo przedsiębiorstwo, ale również Gujana. Z danych Banku Światowego wynika, iż PKB tego państwa jedynie w 2020 roku urósł o 43,4 proc., podczas gdy światowy PKB spadł o 3,3 proc.

Zobacz także: Wzrost gospodarczy Gujany w 2020 roku był najwyższy na świecie

Inwestycje ExxonMobil w Gujanie wyniosą ponad 10 miliardów dolarów!

Co więcej, ExxonMobil w ten poniedziałek ogłosił, że ponownie zainwestuje w Gujanie, tym razem 10 miliardów dolarów. Środki te pójdą na budowę jednostki produkcyjnej Yellowtail w bloku Stabroek. W ramach projektu ma powstawać 6 ośrodków wiertniczych oraz do 26 odwiertów produkcyjnych i 25 odwiertów zatłaczających. Jak poinformowała spółka, Yellowtail będzie produkować około 250 tys. baryłek ropy dziennie od 2025 roku. Co ciekawe w tym przedsięwzięciu będzie brać udział chińskie przedsiębiorstwo China National Offshore Oil Corporation. Do tego, zaangażowane w nie będzie również amerykańskie konsorcjum Hess Corporation. 

Ponadto, jak wskazują redaktorzy agencji prasowej Reuters, najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ExxonMobil zapowie kolejne inwestycje. Otóż przedsiębiorstwo to zamierza do 2027 roku wydobywać codziennie 1,2 mln baryłek ropy naftowej dziennie na terenie Gujany. Jednakże na początku tego roku moce produkcyjne pozwalały jedynie na wydobycie 340 tys. baryłek ropy dziennie. Oznacza to, że nawet jeśli Yellowtail powstanie, przedsiębiorstwo dalej będzie daleko od zrealizowania wspomnianego celu. 

Gujana może zostać bogatym państwem, ale musi dbać o środowisko

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker