Azja i Oceania

Talibowie zakazują upraw maku lekarskiego! Koniec produkcji opium?

Afganistan przez lata miejscem przerzutu narkotyków do Azji Centralnej, w tym Tadżykistanu i dalej na Zachód. Szczególnie lukratywna była produkcja opium, którą w Afganistanie zajmowali się głównie biedni rolnicy. 

Produkcja opium w Afganistanie oficjalnie zakazana

Zgodnie z rozkazem przywódcy, produkcja narkotyków, w tym uprawa opium stała się zakazana na terenie państwa na początku kwietnia. Haibatullah Akhundzada zaznaczył, że właściciele nielegalnych upraw będą karani zgodnie z prawem szariatu:

Zgodnie z dekretem najwyższego przywódcy Islamskiego Emiratu Afganistanu wszyscy Afgańczycy są informowani, że od teraz uprawa maku jest surowo zabroniona w całym kraju. (…) Jeśli ktokolwiek naruszy dekret, plony zostaną natychmiast zniszczone, a sprawca będzie traktowany zgodnie z prawem szariatu.

Według ONZ w 2017 r. produkcja opium w Afganistanie była warta 1,4 mld dolarów. Następnie nieco zmalała, by wystrzelić w górę po przejęciu władzy w państwie przez talibów. Ponownego rozpoczęcia upraw podjęto się przede wszystkim w południowo-wschodnich prowincjach. Opium przynosiło znacznie wyższe zyski niż alternatywne zasiewy pszenicy. Dla wielu rolników produkcja maku lekarskiego była jedynym źródłem dochodu w państwie wyniszczonym wojną. ONZ szacuje, że w Afganistanie ma miejsce kryzys humanitarny, ok. 23 mln ludzi boryka się z poważnymi niedoborami żywności. Co więcej, w ostatnich dwóch tygodniach ceny maku się podwoiły, na wieść o planowanym zakazie.

Zobacz także: Afgańska gospodarka: Bogacą się przemytnicy i handlarze narkotyków

Dlaczego talibowie podjęli taką decyzję?

W zakazie uwzględniono również zakaz transportu oraz pośredniczenia w zakupach narkotyków. Nie wolno również stosować środków odurzających. To nie pierwszy raz, gdy talibowie zabronili upraw opium. Wcześniej podobną decyzję wydali w 2000 r., gdy oczekiwali międzynarodowej legitymacji. Po braku przychylności ze strony innych państw decyzję zmieniono. Obecnie grupa stara się złagodzić międzynarodowe obawy dotyczące rosnącego przemysłu narkotykowego.

Talibowie starają się o międzynarodowe uznanie. Ich celem jest doprowadzenie do zniesienia sankcji utrudniających funkcjonowanie bankowości oraz biznesu. Zapanowanie nad sektorem narkotykowym było jednym z głównych żądań, jakie postawiła społeczność międzynarodowa w sierpniu minionego roku. Z pewnością duży wpływ na decyzję miała coraz większa obecność Chin w Afganistanie. Pekin stanowczo sprzeciwia się narkotykom, a kwestia opium, ze względu na historyczne konotacje, musiała zostać rozwiązana po planowanej ekspansji gospodarczej.

Chińczycy otwierają pierwszą filię firmy wydobywczej w Kabulu. Rozpoczyna się ekspansja w Afganistanie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker