Azja i Oceania

Talibowie zakazują upraw maku lekarskiego! Koniec produkcji opium?

Afganistan przez lata miejscem przerzutu narkotyków do Azji Centralnej, w tym Tadżykistanu i dalej na Zachód. Szczególnie lukratywna była produkcja opium, którą w Afganistanie zajmowali się głównie biedni rolnicy. 

Produkcja opium w Afganistanie oficjalnie zakazana

Zgodnie z rozkazem przywódcy, produkcja narkotyków, w tym uprawa opium stała się zakazana na terenie państwa na początku kwietnia. Haibatullah Akhundzada zaznaczył, że właściciele nielegalnych upraw będą karani zgodnie z prawem szariatu:

Zgodnie z dekretem najwyższego przywódcy Islamskiego Emiratu Afganistanu wszyscy Afgańczycy są informowani, że od teraz uprawa maku jest surowo zabroniona w całym kraju. (…) Jeśli ktokolwiek naruszy dekret, plony zostaną natychmiast zniszczone, a sprawca będzie traktowany zgodnie z prawem szariatu.

Według ONZ w 2017 r. produkcja opium w Afganistanie była warta 1,4 mld dolarów. Następnie nieco zmalała, by wystrzelić w górę po przejęciu władzy w państwie przez talibów. Ponownego rozpoczęcia upraw podjęto się przede wszystkim w południowo-wschodnich prowincjach. Opium przynosiło znacznie wyższe zyski niż alternatywne zasiewy pszenicy. Dla wielu rolników produkcja maku lekarskiego była jedynym źródłem dochodu w państwie wyniszczonym wojną. ONZ szacuje, że w Afganistanie ma miejsce kryzys humanitarny, ok. 23 mln ludzi boryka się z poważnymi niedoborami żywności. Co więcej, w ostatnich dwóch tygodniach ceny maku się podwoiły, na wieść o planowanym zakazie.

Zobacz także: Afgańska gospodarka: Bogacą się przemytnicy i handlarze narkotyków

Dlaczego talibowie podjęli taką decyzję?

W zakazie uwzględniono również zakaz transportu oraz pośredniczenia w zakupach narkotyków. Nie wolno również stosować środków odurzających. To nie pierwszy raz, gdy talibowie zabronili upraw opium. Wcześniej podobną decyzję wydali w 2000 r., gdy oczekiwali międzynarodowej legitymacji. Po braku przychylności ze strony innych państw decyzję zmieniono. Obecnie grupa stara się złagodzić międzynarodowe obawy dotyczące rosnącego przemysłu narkotykowego.

Talibowie starają się o międzynarodowe uznanie. Ich celem jest doprowadzenie do zniesienia sankcji utrudniających funkcjonowanie bankowości oraz biznesu. Zapanowanie nad sektorem narkotykowym było jednym z głównych żądań, jakie postawiła społeczność międzynarodowa w sierpniu minionego roku. Z pewnością duży wpływ na decyzję miała coraz większa obecność Chin w Afganistanie. Pekin stanowczo sprzeciwia się narkotykom, a kwestia opium, ze względu na historyczne konotacje, musiała zostać rozwiązana po planowanej ekspansji gospodarczej.

Chińczycy otwierają pierwszą filię firmy wydobywczej w Kabulu. Rozpoczyna się ekspansja w Afganistanie

Polecane artykuły

Back to top button