AmerykiGospodarka

Kanadyjskie przedsiębiorstwa mierzą się z bezprecedensowymi problemami

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Bank Kanady, kanadyjskie przedsiębiorstwa stoją w obliczu bezprecedensowych problemów. Większość z nich ma trudności z zaspokojeniem rosnącego popytu. Do tego zdaniem rekordowej liczby przedsiębiorstw inflacja i wzrost płac będą utrzymywać się w ciągu najbliższych lat na stosunkowo wysokim poziomie. Ponadto, firmy obawiają się, że sytuacja ta spowoduje, iż Bank Kanady znacznie podniesie stopy procentowe. 

Kanadyjskie przedsiębiorstwa mierzą się z bezprecedensowymi problemami

Z kwartalnej ankiety przeprowadzonej przez Bank Kanady wynika, że tamtejsze firmy stoją w obliczu bezprecedensowych problemów. 80 proc. firm deklaruje, że ma albo będzie miało trudności z zaspokojeniem szybko rosnącego popytu na ich produkty. Do tego, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, aż 70 proc. kanadyjskich przedsiębiorstw twierdzi, że wskaźnik inflacji będzie utrzymywać się powyżej 3 proc. w ciągu najbliższych dwóch lat.  

Oczekiwana inflacja w Kanadzie

Zobacz także: W Kanadzie firmy przestają wymagać paszportów covidowych

Co warto zaznaczyć, kanadyjskie firmy są przekonane, że inflacja utrzyma się na takim poziomie między innymi, dlatego że same będą zmuszone podnosić ceny ze względu na wzrost kosztów. Około 46 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że czynniki produkcji dalej będą drożeć. Co więcej, średni, oczekiwany, roczny wzrost płac wyniósł 5,2 proc., co jest rekordem. 

Firmy oczekują historycznie szybkiego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej

Ponadto, kanadyjskie przedsiębiorstwa obawiają się, że analizowana sytuacja doprowadzi do drastycznych podwyżek głównej stopy procentowej. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, ta w latach 2020-2021 utrzymywała się na historycznie niskim poziomie 0,25 proc. Dopiero w zeszłym miesiącu Bank Kanady podniósł ją o 0,25 pkt proc. Zdaniem firm nadchodząca kwietniowa podwyżka będzie jeszcze większa, bo wyniesie ona 0,5 pkt proc. Co więcej, przedsiębiorstwa sądzą, że do kwietnia 2023 roku główna stopa procentowa będzie wynosić już 3 pkt proc. Oznacza to, że firmy oczekują, że dojdzie do najszybszego od trzech dekad cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej.

Wykres: główna stopa procentowa w Kanadzie

Stopy procentowe w Kanadzie

Zobacz także: Rosyjskie statki nie wpłyną również do kanadyjskich portów

Co warto zaznaczyć, nie tylko kanadyjskie przedsiębiorstwa sądzą, że w kwietniu dojdzie do podwyżki głównej stopy procentowej o 0,5 pkt proc. Podobnego zdania są ekonomiści. Choćby Avery Shenfeld, główny ekonomista Canadian Imperial Bank of Commerce, stwierdził, iż:

Presja inflacyjna sprawia, że ruch o 50 punktów bazowych w kwietniu wydaje się rozsądnym krokiem w tym momencie.

Eksport kanadyjskiej ropy wzrośnie! Rząd twierdzi, że nie zagrozi to realizacji celów klimatycznych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker