Uncategorized

Firma Microsoft przebiła kolejną magiczną granicę na giełdzie

Cena akcji Microsoftu przebiła poziom 265 dolarów. To znaczy, że kapitalizacja giełdowa, jaką osiągnęła firma Microsoft, przebiła kolejną niewyobrażalną granicę – 2 000 000 000 000 dolarów.

Firma Microsoft i jej akcje

We wtorek 22 czerwca kurs przebił granicę 265 dolarów, czyniąc Microsoft drugą w historii firmą, której wartość przekroczyła 2 bln dolarów. Przedtem udało się to jedynie Apple, która w sierpniu zeszłego roku, jako pierwsza firma w historii osiągnęła taką wartość.

Obecnie kapitalizacja Apple wynosi 2,2 bln dolarów. Na drugim miejscu z wynikiem 2,0 bln znajduje się Microsoft. Firmy gonią dwaj kolejni giganci technologiczni – Google (1,67 bln) oraz Amazon (1,72 bln).

Firma Microsoft notuje świetne wyniki

Czy to dużo? PKB Polski wynosi ok. 600 mld dolarów, czyli mniej niż ⅓ wyceny Microsoft. Warto jednak brać pod uwagę, że wartość to nie to samo co wytworzone dobra. Lepiej będzie to więc porównać do przychodów firmy, które w 2020 wyniosły 143 mld dolarów (540 mld złotych). Zysk firmy wyniósł 44 mld dolarów, czyli ok. 160 mld zł. To więcej niż rocznie wydajemy na publiczną ochronę zdrowia.

Dzięki wysokiej wycenie firmy bogaci się również założyciel – Bill Gates. Jego majątek osiągnął poziom 145 mld dolarów, co czyni go czwartym najbogatszym człowiekiem świata. Większy majątek od niego posiadają: Bernard Arnault, Elon Musk i Jeff Bezos.

Zobacz także: Microsoft dzięki pandemii stał się najbardziej wartościową firmą świata

Rajd firm technologicznych

Taki wynik może być zadziwiający, ponieważ firm przebiła wartość 1 bln dolarów po raz pierwszy w 2019 roku. Oznacza to, że od tamtego czasu podwoiła swoją wartość. Na tle innych gigantów technologicznych wynik ten nie jest jednak zaskakujący. Kapitalizacja Amazona przekroczyła w 2020 roku pułap 1 bln dolarów (po raz drugi), a dziś zbliżają się już do 2 bln. Google przebiło 1 bln w styczniu zeszłego roku, a od tamtego czasu urosło o 67%.

Sukces Microsoft

Autorem obecnego sukcesu firmy w jest zarządzający nią od 2014 roku Satya Nadella – obecny CEO firmy. Został on w czerwcu 2021 roku szefem rady dyrektorów spółki. Jest on tym samym drugim człowiekiem w historii firmy (po Gatesie), które łączy obie te funkcje.

Cyfryzacja to wielka szansa. Musimy jednak założyć korporacjom kaganiec

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker