Uncategorized

Recesja w Meksyku coraz bardziej prawdopodobna. Prezydent zaprzecza

Według niezależnych ekonomistów recesja w Meksyku rozpoczęła się już w drugiej połowie 2021 roku. Jednak zupełnie inne prognozy gospodarcze podaje rząd na czele z prezydentem kraju. 

Czy nadejdzie recesja w Meksyku?

Jak podaje agencja prasowa Reuters, gospodarka Meksyku skurczyła się o 0,2% w grudniu w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Wstępne szacunki dotyczące tamtejszej gospodarki ostrzegają, że kraj mógł popaść w recesję już w drugiej połowie minionego roku. Według krajowej agencji statystycznej INEGI w 2021 roku produkcja wzrosła o 0,4%, natomiast działalność usługowa skurczyła się o 1,3%. PKB Meksyku skurczył się już w trzecim kwartale. Najnowsze dane także dały podstawę do niepokojących szacunków, że gospodarka mogła zrobić to samo w ostatnim kwartale. W ujęciu rocznym gospodarka skurczyła się o prawie 0,7%. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o 1%. Kryzysową sytuację pogłębia najwyższa inflacja od dwóch dekad.

Zupełnie inne dane podaje rząd Meksyku, cytowany przez agencję prasową Xinhua. Zdaniem prezydenta kraju, Andresa Manuela Lopeza Obradora, w 2021 roku gospodarka wzrosła o około 6%. Zaznacza on rownież, że wariant Omicron jest mniej niebezpieczny od wariantu Delta, a więc Meksykanie nie powinni obawiać się o swoje bezpieczeństwo.

Po zakończeniu sześciodniowego okresu kwarantanny, w którym był po drugim zarażeniu Covid-19, prezydent powiedział:

Nawet przy tej nowej fali infekcji (Covid-19) wciąż rośniemy, wzrost gospodarczy nie zatrzymał się.

Zobacz także: Gospodarka Meksyku odbudowuje się po pandemii

Perspektywy gospodarcze dla Meksyku na 2022 rok

W powrocie do stanu sprzed pandemii nie pomogło również ożywienie, które obserwowane było w światowych gospodarkach w zeszłym roku. Meksyk ucierpiał głównie przez wąskie gardła w globalnych łańcuchach dostaw.

Alberto Ramos, główny ekonomista na Amerykę Łacińską w Goldman Sachs Group Inc., powiedział:

Gospodarka wciąż ma pole do wzrostu i spodziewamy się, że będzie się rozwijała w nadchodzących kwartałach. Jednak wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe, powolne przepływy kredytowe oraz zakłócenia polityki i regulacji zwiększają krótkoterminowe ryzyko pogorszenia działalności.

Zobacz także: Eksport ropy w Meksyku zostanie wstrzymany w 2023 roku!

Szczegółowe dane dotyczące PKB w IV kwartale ubiegłego roku zostaną podane przez INEGI 31 stycznia. Wówczas okaże się, czy nad Meksykiem rzeczywiście wisi widmo recesji. Zdaniem zagranicznych obserwatorów narracja rządu znacznie odbiega od rzeczywistej sytuacji gospodarczej.

Zobacz także: Kolej łącząca Meksyk, USA i Kanadę staje się faktem. Rekordowy koszt

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker