Azja i Oceania

Gospodarka Mongolii: wzrost tłumiony przez sytuację geopolityczną na świecie

Gospodarka Mongolii musi zmierzyć się w tym roku z zakłóceniami w handlu oraz zerwanymi łańcuchami dostaw. Ożywienie zostanie stłumione przez sytuację geopolityczną, która silnie wpływa na ekonomię azjatyckiego państwa. 

Perspektywy dla Mongolii 2022

Według najnowszego raportu Azjatyckiego Banku Rozwoju wzrost gospodarczy Mongolii zostanie w tym roku zahamowany przez wysoką inflację oraz utrzymujące się zakłócenia w handlu. Na trudną sytuację składają się również restrykcyjne warunki finansowania wewnętrznego oraz ryzyko geopolityczne w regionie. W tym roku inflacja ma wynieść 12,4%. Utrzymujące się wstrząsy podażowe oraz zakłócenia w handlu hamują rozwój przedsiębiorstw.

Zobacz także: Kazachskie zboże trafi do Chin dzięki rosyjskim pociągom

Według prognoz ekonomistów wzrost gospodarczy Mongolii wyniesie w tym roku 2,3%. Eksperci oczekują, że w przyszłym roku gospodarka nabierze rozpędu i wzrost zwiększy się do 5,6% w 2023 roku. Lepsze prognozy mają być wynikiem zwiększonego popytu wewnętrznego, inwestycji oraz ożywienia przemyśle, rolnictwie i usługach.

Gospodarka Mongolii podatna na wpływy geopolityczne

Sandagdorj Bold, starszy specjalista ds. ekonomicznych ADB, tak uzasadnił zmianę prognoz:

Wcześniej ADB prognozowało, że gospodarka Mongolii wzrośnie o 5,7 procent w 2022 roku. Jednak ciągłe ograniczenia graniczne spowodowane pandemią COVID-19 i trwającym konfliktem geopolitycznym, który rozpoczął się 24 lutego, wpłynęły nie tylko na gospodarkę Mongolii, ale także regionalny i globalny wzrost gospodarczy.

W grudniu ubiegłego roku państwo wprowadziło Nową Politykę Ożywienia, która miała przyspieszyć powrót po pandemii. Kompleksowe reformy miały objąć m.in. energetykę, przemysł, zielony rozwój i produktywność rządu. Jednak gospodarka Mongolii jest podatna na sytuację międzynarodową, związaną nie tylko w wojną w Ukrainie. W Chinach na nowo rozpoczyna się fala lockdownów, co generuje kolejne ograniczenia.

Zobacz także: Ceny konsumpcyjne w Korei Południowej rosną najszybciej od dekady. Azja odczuwa skutki wojny

Według najnowszych informacji międzynarodowe organizacje finansowe obniżyły prognozę wzrostu produktu krajowego brutto Mongolii na 2022 rok. Bank Światowy zrewidował prognozę wzrostu do 2,5% z 5,2%. Azjatycki Bank Rozwoju obniżył swoją prognozę wzrostu kraju do 2,3%. Pod wpływem pandemii gospodarka skurczyła się o 4,6% w 2020 roku, natomiast w 2021 roku wzrosła o 1,4%.

Ilu Azjatów pracuje w Polsce? Coraz więcej pozwoleń dla Uzbeków i Turków

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker