Chiny

Chińska polityka zero-covid poważnie wpływa na gospodarkę. Szanghaj blokowany przez kolejny tydzień

Chiny prowadzą politykę zero-covid, starając się wyeliminować wirusa ze społeczeństwa. Wskutek wzrostu zachorowań, Szanghaj, kluczowy ośrodek biznesu na Wschodzie jest blokowany przez kolejne dni.

Chiny blokują Szanghaj i walczą ze wzrostem zachorowań

Chiny blokują największe miasta, aby po raz kolejny powstrzymać rozprzestrzeniającego się wirusa. Takie działania wymierzone w kluczowe ośrodki miejskie jest szokiem dla gospodarki i przyczynia się m.in. do obciążenia łańcuchów dostaw. Sytuacja w Szanghaju jest poważna od co najmniej dwunastu dni. Główna blokada została ogłoszona 6 kwietnia po tym, jak liczba przypadków po raz kolejny znacząco wzrosła.

Problemy ze wznowieniem produkcji może mieć m.in. Tesla, która nie zna dokładnej daty zakończenia blokady. Wstrzymanie pracy zostało wymuszone również na mniejszych przedsiębiorcach, w tym właścicieli sklepów czy lokali usługowych. W Szanghaju znajduje się największy na świecie port kontenerowy. Zastój w porcie oznacza poważne naruszenie łańcuchów dostaw, które już ucierpiały wskutek napaści Rosji na Ukrainę. Cierpi także transport lotniczy, ceny ładunków lotniczych wzrosły w minionym tygodniu o 43% w porównaniu z poziomem sprzed wybuchu epidemii.

Zobacz także: Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia

Podejście do kwestii pandemii – polityka zero-covid

Większość państw Zachodu wybrała opcję „życia z wirusem” w społeczeństwie. Restrykcje zostały zniesione, nawet pomimo przypadków zachorowania na wariant Omikron. Chiny prowadzą odmienną politykę, której podstawą jest całkowite wyeliminowanie wirusa z życia mieszkańców ChRL. Aby było to możliwe, rząd intensyfikuje swoje działania, aby powstrzymać rozwój pandemii. Testy są konsekwentnie prowadzone ulica po ulicy. Jak podaje CNN Business, w minionym miesiącu blokady rozszerzono na 23 miasta, w których mieszka ok. 13,6% populacji Chin i które generują 3,6 bln USD PKB, 22% gospodarki kraju (Więcej: Największe gospodarki świata. W 2022 roku na szczycie pozostają USA, Chiny i Japonia).

Zobacz także: Chiny odmawiają Rosji dostaw części samolotów. Szykuje się katastrofa?

Eskalacja blokad z pewnością odbije się na perspektywie ekonomicznej dla Chin. Według danych na 10 kwietnia, 40 chińskich firm zmuszonych było zawiesić swoją działalność. Według ekonomistów wzrost wyniesie mniej, niż zakładano na początku roku (Więcej: Chiny będą dążyć do osiągnięcia wzrostu PKB na poziomie 5,5% w 2022 roku). Analitycy Banku Światowego są zgodni, że polityka zero-covid zaszkodzi gospodarce, a blokady będą mieć wpływ nie tylko na ChRL, ale również sąsiednie państwa oraz partnerów gospodarczych. Goldman Sachs zdecydował się już na obniżenie prognozy wzrostu dla Chin na poziomie 4,5% (punkt niżej od wcześniejszej prognozy).

Chiny negocjują z Arabią Saudyjską, aby ta sprzedawała ropę w juanach. Dlaczego to tak ważne dla ChRL?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker