GospodarkaPolska

Polacy to ekonomiczni analfabeci. Nie widzą zależności między podatkami a wydatkami państwa

Polacy to ekonomiczni analfabeci. Z raportu „Postawy Polaków wobec płacenia podatków i roli państwa w gospodarce” przeprowadzonego przez Anetę Kiełczewską oraz Jakuba Sawulskiego, a opublikowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) wynika, że Polacy uważają, że podatki w naszym kraju są zbyt wysokie oraz chcą, aby państwo mocno ingerowało w gospodarkę. Najprawdopodobniej wynika to z tego, iż Polacy nie widzą zależności między podatkami a wydatkami państwa. 

Polacy chcą niskich podatków i mocnej ingerencji państwa

Z raportu PIE wynika, że Polacy są bardzo sceptycznie nastawieni wobec podatków. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jedynie 35 proc. rodaków jest zadowolonych z tego, że płaci podatki. Dla porównania w Finlandii odsetek ten w 2019 roku wyniósł aż 80 proc. Co więcej, Polacy są zdania, że podatki w Polsce są zbyt wysokie. Tak stwierdziło, aż 83 proc. ankietowanych. 

Polacy chcą niskich podatków
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Zobacz także: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia

Co ciekawe, mimo tego, że nasi rodacy są sceptycznie nastawieni wobec podatków, chcą oni, aby państwo mocno ingerowało w gospodarkę. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że mieszkańcy naszego kraju chcą, aby państwo angażowało się w znacznym stopniu w różne dziedziny. Choćby ponad 80 proc. ankietowanych chciało, aby państwo w dużym stopniu zajmowało się takimi sprawami, jak dbanie o wzrost gospodarczy oraz zapewnianie pełnej opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom.

Polacy chcą mocnej ingerencji państwa
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Co warto zaznaczyć, nie tylko w tym badaniu Polacy wyszli na zwolenników interwencjonizmu państwowego. W tym przeprowadzonym przez OECD w 2021 roku, 81 proc. rodaków stwierdziło, że obowiązkiem państwa jest zmniejszanie nierówności. Co więcej, 67 proc. Polaków było zdania, że rząd powinien robić więcej, aby je wyrównać. 

Zobacz także: Polska: wydatki na badania i rozwój 2,5 razy mniejsze niż w Szwecji

Polacy to ekonomiczni analfabeci. Nie widzą zależności między podatkami a wydatkami państwa

Jak wskazują autorzy raportu, Polacy są jednocześnie zwolennikami interwencjonizmu i niskich podatków, gdyż nie widzą oni zależności między podatkami a wydatkami państwa. Tę tezę udowodnili, przeprowadzając stosunkowo prosty eksperyment. Otóż podzielili oni ankietowanych na dwie grupy. W obu zadali oni to samo pytanie – „który z poniższych poglądów jest Ci najbliższy”. Jednakże, odpowiedzi między grupami się różniły. W pierwszej brzmiały one tak: 

  1. Państwo robi za dużo – finansuje zbyt wiele usług i świadczeń
  2. Państwo robi za mało – powinno w większym stopniu angażować środki w rozwiązywanie problemów kraju i obywateli.

W drugiej zaś następująco: 

  1. Państwo robi za dużo – finansuje zbyt wiele usług i świadczeń oraz pobiera zbyt wysokie podatki
  2. Państwo robi za mało – powinno w większym stopniu angażować środki w rozwiązywanie problemów kraju i obywateli, nawet jeśli miałoby to wiązać się z podniesieniem podatków

Zobacz także: Polacy chcą, aby podatki dla zagranicznych firm były wyższe

Jeśli, dla naszych rodaków oczywiste jest, że państwo finansuje wydatki głównie z podatków, rozkład odpowiedzi nie powinien się różnić pomiędzy tymi grupy. Jednakże grupa pierwsza była znacznie częściej przekonana, że państwo robi za mało, niż grupa druga. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, 29 proc. respondentów z grupy pierwszej stwierdziło, że państwo robi za dużo, podczas gdy w drugiej odsetek ten wyniósł aż 43 proc. 

Polacy to ekonomiczni analfabeci. Nie widzą zależności między podatkami a wydatkami państwa
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

OECD: Polska ma drugie najwyższe podatki z państw postkomunistycznych [WYKRES]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker