Polska

W ubiegłym roku Polska stała się ważnym eksporterem prądu

Polska stała się z importera, eksporterem prądu. Z uwagi na ceny węgla i sytuację na europejskich rynkach, sprowadzanie energii z Polski było opłacalne dla większości krajów. 

Polska eksporterem prądu

Według danych za listopad 2021 roku Polska wyeksportowała ok. 1111,3 GWh energii elektrycznej. Import wyniósł natomiast 598 GWh. Warto porównać dane z rokiem poprzedzającym, kiedy w analogicznym okresie eksport wyniósł 142,3 GWh, natomiast import – 1112 GWh. Jak wskazują eksperci portalu WysokieNapięcie, eksport energii podtrzymuje krajowe górnictwo, a produkcja energii zachodzi głównie w elektrowniach opalanych węglem.

Zobacz także: Kolejny raz w tym roku polskie elektrownie obciążone są rekordowo

Sytuacja na europejskim rynku energetycznym

Jak wskazywaliśmy na przykładzie Niemiec, europejscy dostawcy energii ogłaszają bankructwo ze względu na różnice w cenach. Kontrakty zostały zazwyczaj podpisane po cenach niższych niż obecne hurtowe. Większe przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na wyrównanie różnicy, jednak mniejsze nie mają wyjścia i muszą zaprzestać prowadzenia działalności. Ich klienci są zatem przenoszeni do innych dostawców, a ceny, które muszą zapłacić, są dużo większe.

Svenska Kraftnat, operator sieci elektroenergetycznej Szwecji już na początku ubiegłego roki informował, że zdecydował się na podwojenie dostaw energii z Polski. Jak donosi Energy Instrat, opierając się na danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, od początku okresu świątecznego Szwedzi po raz kolejny zwiększyli dostawy prądu z Polski. Na podstawie danych w niedzielę 26 grudnia eksport miał wynieść nawet 8828 MWh. Jeszcze kilka lat temu to Polska sprowadzała ze Szwecji prąd. Jednak mroźna zima sprawiła, że produkcja energii w kraju była niewystarczająca, dlatego konieczne było kupienie energii u zagranicznego partnera. Regularnymi odbiorami polskiego prądu są natomiast Czesi oraz Słowacy. We wrześniu wzrósł eksport prądu z Polski do Niemiec, z uwagi na tamtejszy kryzys energetyczny.

Zobacz także: Kryzys energetyczny w Niemczech – już piąta firma ogłosiła bankructwo

W Polsce energia wciąż jest tańsza niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii, co wyjaśnia popyt. Co więcej, koszty węgla w Polsce są niższe niż średnia dla większości krajów europejskich, a to sprawia, że import energii w Polski jest opłacalny dla partnerów zagranicznych. Obecnie ceny energii idą w górę. Na Węgrzech podwyżki były tak wysokie, że zdecydowano się na powrót do lokomotyw spalinowych. 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker