Uncategorized

Poparcie Demokratów w USA maleje, Republikanie mogą zyskać przewagę

Początkowa nadzieja związana z prezydenturą Joe Bidena rozwiała się po kilkunastu miesiącach sprawowania urzędu. Poparcie Demokratów w USA jest coraz mniejsze. To szansa na odbudowanie swojej pozycji przez Republikanów.

Rozczarowanie opinii publicznej

Po wpompowaniu w gospodarkę ogromnego pakietu stymulacyjnego, prezydentura Bidena zatrzymała się w miejscu. Stany Zjednoczone rozpoczęły zmagania z wysoką inflacją napędzaną częściowo bodźcami fiskalnymi, rozprzestrzenianiem się wirusa oraz porażką wizerunkową związaną ze zbyt gwałtownym wycofaniem się z Afganistanu. Tym samym aprobata dla prezydenta i jego działań znacząco spadła, co uczyniło go prawie tak niepopularnym, jak swojego poprzednika.

Problemem okazała się przede wszystkim ustawa Build Back Better Act (BBB) będąca pakietem łagodzenia zmian klimatu i świadczeń socjalnych. Zgodnie z zapowiedziami ustawa miała zostać uchwalona przed Bożym Narodzeniem. Jednak cały grudzień Demokraci walczyli o jej przetrwanie. BBB obejmuje ok. 1,7 bln USD wydatków na opiekę zdrowotną, edukację, opiekę socjalną, zmiany klimatyczne i zachęty energetyczne w ciągu najbliższej dekady. Jak donosi The Economist, początkowa kwota wydatków miała wynosić 3,5 bln USD. Jednak Izba Demokratów znacznie obniżyła kwotę, przez listopadowym głosowaniem. Biuro Budżetowe Kongresu, bezpartyjna agencja, oszacowała, że gdyby przepisy BBB zostały wprowadzone na stałe, dług publiczny wzrósłby o dodatkowe 3 bln USD.

Poparcie Demokratów w USA jest coraz mniejsze

Joe Manchin, Demokrata z Zachodniej Wirginii przesądził o wyniku głosowanie. Polityk nie mógł przystać na założenia projektu głównie ze względu na ograniczenia elektrowni węglowych, a to one głównie dają zatrudnienie mieszkańcom jego stanu. Przeciąganie w czasie głosowania i modyfikacja ustawy to działania, które znacząco odbiły się na opinii publicznej, dając wrażenie porażki legislacyjnej.

Wykres 1. Sondaż poparcia dla Joe Bidena na przestrzeni roku.

FiveThirtyEight

Zobacz także: Demokraci chcą sfinansować reformy podwyżką akcyzy na papierosy

Wykres 2. Sondaż poparcia dla Donalda Trumpa na przestrzeni sprawowania urzędu prezydenta.

FiveThirtyEight

Zobacz także: Związki zawodowe w USA cieszą się rosnącym poparciem społecznym

Aby się ratować, Demokraci powinni stworzyć projekt na wzór BBB, jednak w znacznie ograniczonym zakresie, jeśli chodzi o budżet. Obiecywanie zbyt dużo i nierealizowanie swoich założeń negatywnie odbiło się na wizerunku prezydenta, o czym świadczą zaprezentowane wyżej wykresy. Dodatkowo dochodzą zarzuty, jakoby Biden był niesamodzielny i za bardzo kierował się sugestiami swojej zastępczyni, Kamali Harris.

Prawie rok od objęcia urzędu, wydaje się, że Biden nie wypełnił w pełni żadnej wyborczej obietnicy. Jest to doskonały pretekst dla Republikanów na odbudowanie swojej pozycji. W listopadzie odbędą się wybory. Pomimo że przeważnie prezydenci tracili poparcie w swoich pierwszych wyborach w połowie kadencji, może to być pretekst do odbudowania siły przeciwników. Według aktualnych szacunków Republikanie mają 82% szans na wygranie Izby Reprezentantów i 70% na odzyskanie Senatu.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker