GospodarkaUSA

Związki zawodowe w USA cieszą się rosnącym poparciem społecznym

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center 55% Amerykanów uważa, że związki zawodowe w USA mają pozytywny wpływ na sytuację w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie przychylni temu twierdzeniu byli Demokraci, młodzi Amerykanie, Latynosi oraz czarna społeczność USA. 

Partie polityczne, a związki zawodowe w USA

Co prawda dwa lata temu dokładnie taki sam odsetek mieszkańców kraju Wuja Sama sądził, że związki zawodowe mają pozytywny wpływ na Stany Zjednoczone. Jednak w ciągu tych dwóch ostatnich lat jeszcze więcej Demokratów zaczęło zgadzać się ze wspomnianym stwierdzeniem, a Republikanie stali się bardziej sceptyczni wobec działalności zrzeszeń pracowników. 

Jak donosi Pew Research Center w 2019 roku zadowolonych z aktywności związków zawodowych było 66% Demokratów i 44% Republikanów. Dwa lata później pierwszy odsetek wzrósł do 74%, a drugi spadł do 34%. 

Amerykanie a związki zawodowe

Źródło: Pew Research Center, Majorities of Americans say unions have a positive effect on U.S. and that decline in union membership is bad

Amerykanie podzieleni

Związki zawodowe nie polaryzują jedynie zwolenników danych opcji politycznych, ale również ludzi o różnym pochodzeniu. Ponad dwie trzecie czarnych dorosłych zgodziło się ze wspomnianym stwierdzeniem. Odsetek Latynosów, którzy mieli pozytywne zdanie o działalności zrzeszeniach pracowników, również był wysoki. Wynosił on aż 64%. Nieco mniej pozytywnie nastawieni do związków zawodowych byli Amerykanie o azjatyckim pochodzeniu i biali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Wśród tych pierwszych połowa miała pozytywne zdanie o związkach zawodowych, wśród tych drugich 51%.  

Ze wspomnianych badań wynika, że im młodszy obywatel Stanów Zjednoczonych, tym pozytywniej myśli o związkach zawodowych. Podczas gdy 69% osób w wieku od 18 do 29 lat twierdzi, że związki zawodowe mają pozytywny wpływ na sytuację w kraju, mniej niż połowa (44%) Amerykanów w wieku 65 lat i starszych jest tego samego zdania.

Mimo tego, że ponad połowa obywateli USA ceni sobie działalność związków zawodowych, odsetek pracobiorców należących do zrzeszeń pracowników nieprzerwanie spadał w ostatnich dekadach. Z danych Bureau of Labor Statistics wynika, że w 2020 roku 10,8% pracowników najemnych w wieku 16 lat i starszych należało do związków zawodowych. Z kolei w 2000 roku 13,4% amerykańskich pracobiorców było członkami zrzeszeń pracowników. 

Czytaj również: Tysiące zmarłych w USA czeka na swój pogrzeb. Wszystko przez wysokie koszty

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker