Drogi I mosty

Przebijamy granicę 4000 kilometrów dróg szybkiego ruchu

Już dziś, 7 listopada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odda do ruchu obwodnicę Szczecinka o długości 12 km, która biegnie w ciągu drogi ekspresowej S11. Nowa trasa usprawni przejazd na S11 łączącej Pomorze z Wielkopolską i Śląskiem. Oddanie tej drogi oznaczałoby, że liczba kilometrów dróg szybkiego ruchu będących w użytkowaniu w naszym kraju przekroczyłaby 4000 km.

12 kilometrów ekspresowej obwodnicy, czyli korzyść dla miasta i kierowców

Jak podaje GDDKiA umowa na realizację obwodnicy Szczecinka została podpisana jesienią 2015 roku. Po zakończeniu fazy projektowania wiosną 2017 roku ruszyła budowa. W ramach inwestycji powstała dwujezdniowa obwodnica o dwóch pasach ruchu w każdą stronę z dwoma węzłami drogowymi oraz dwoma rondami na początku i końcu trasy.

S11 obw. Szczecinka 01

Według danych opublikowanych przez drogowców, inwestycja wymagała budowy w sumie 13 wiaduktów, mostów i przejść dla zwierząt. Droga omija Szczecinek od wschodu, między miastem, a jeziorem Wielimie. 

Zobacz także: Autostrad w Polsce będzie przybywać w szybkim tempie

Przez Szczecinek przechodzą dwie drogi krajowe i droga wojewódzka, które nasilały ruch drogowy w mieście, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdy wielu kierowców udawało się nad morze. Wówczas – jak wynika z danych GDDKiA – ruch na S11 wzrasta nawet trzykrotnie. Otwarcie obwodnicy ma odciążyć miasto od ruchu tranzytowego dzięki czemu przemieszczanie się po nim będzie łatwiejsze.  

orto szczecinek 2

Mamy już 4 tysiące kilometrów dróg szybkiego ruchu

Z danych GDDKiA wynika, że sieć dróg ekspresowych i autostrad w naszym kraju liczyła dotychczas 3 993 km. Oddana dziś do użytku 12 km obwodnica Szczecinka pozwoli przekroczyć 4 000 kilometrów dróg szybkiego ruchu. Docelowo sieć dróg szybkiego ruchu ma w Polsce wynieść 8000 kilometrów co oznacza, że obecnie jesteśmy na półmetku. Drogowcy twierdzą, że w ciągu najbliższych 2-3 lat powinna zostać przekroczona bariera 5 000 km. Obecnie w realizacji jest około 1100 km dróg, a w przetargach kolejne blisko 350 km.

mapa ponad 4000 km 01

Obwodnica Szczecinka jest fragmentem przyszłej drogi ekspresowej S11, która połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z A1 na Śląsku. Szczecinek dołączył do Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, które mają już obwodnicę na S11. Od października tego roku gotowy jest wspólny przebieg dróg S6 i S11 między Kołobrzegiem i Koszalinem, a w realizacji jest obwodnica Kępna i Olesna. W przetargu na zaprojektowanie i budowę są odcinki łączące Koszalin z Bobolicami. Pozostałe fragmenty tej trasy objęte są pracami przygotowawczymi i będą sukcesywnie realizowane w kolejnych latach – podaje GDDKiA.

Zobacz także: Prędkość na autostradzie – różnice pomiędzy Polską a krajami UE

Wyprowadzimy wszystkie drogi krajowe ze Szczecinka

Nowa obwodnica w ciągu S11 to nie koniec inwestycji GDDKiA w Szczecinku. Na etapie projektowania jest obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 20, dzięki której przez miasto nie będą przebiegały już żadne drogi krajowe. Pieniądze na jej realizację zostały zapewnione przez Ministerstwo Infrastruktury w lutym ubiegłego roku. W przyszłym roku planowany jest przetarg na zaprojektowanie i budowę tej drogi, która będzie gotowa w 2025 roku. Nowa trasa będzie miała długość 4,3 km i w jej ramach powstanie nowy węzeł drogowy na obwodnicy w ciągu S11.

Jaka jest różnica między ekspresówką a autostradą?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker