Energetyka

Gazociąg z Portugalii przez Hiszpanię do Francji jednak powstanie? Wszystko na to wskazuje

Zarzucony projekt Midcat ma zostać nieco zmodyfikowany

Nowy gazociąg z Portugalii do Francji ma zostać oficjalnie zatwierdzony w ciągu najbliższych tygodni. Magistrala ma pomóc w uzależnieniu się Europy od dostaw surowca z Rosji, a w przyszłości odegrać ważną rolę w transformacji energetycznej.

Gazociąg z Portugalii do Francji – jest gotowa i niewykorzystana koncepcja

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił powstanie nowego połączenia gazowego. Gazociąg ma być wyrazem porozumienia z rządami Francji i Portugalii. To jeden z najbardziej oczekiwanych projektów energetycznych ostatnich lat, gdyż może wnieść znaczny udział w proces uniezależniania gospodarek UE od gazu z Federacji Rosyjskiej (Więcej: Niemcy są bardziej od Polski uzależnione od rosyjskiego gazu. Jednak liderem jest kto inny oraz Źródła energii w Europie. Gdzie dominuje OZE, a gdzie gaz? [MAPA]). Planowana magistrala będzie nie tylko przesyłać gaz, ale w przyszłości również zielony wodór, wraz z postępem transformacji energetycznej na Starym Kontynencie.

Zobacz także: Europejskie linie lotnicze tracą zainteresowanie Niemcami

Obserwatorzy polityki oraz analitycy rynków energetycznych podejrzewali, że omawianym przez Pedro Sancheza i Emmanuela Macrona projekt w Brukseli to słynny zarzucony projekt noszący nazwę Midcat. Rzeczywiście, wykorzystano znaczącą część odrzuconego projektu, jednak zaznaczono, że rurociąg będzie nosił inną nazwę (Więcej: Władze Katalonii chcą, aby gazociąg Midcat powstał w ciągu najbliższej dekady oraz Reaktywacja projektu MidCat – Europa niezależna od dostaw gazu z Rosji). 

Najlepszym unaocznieniem bieżącego kryzysu energetycznego jest decyzja Francji o ponownym rozważeniu projektu Midcat. W miarę pogłębiania się kryzysowej sytuacji na rynku energetycznym w Europie Francja jest skłonna ponownie przemyśleć swój sprzeciw wobec proponowanego gazociągu przez południowy łańcuch górski Pirenejów. Stanowisko Paryża komentował wcześniej Tiago Antunes portugalski sekretarz stanu do spraw europejskich:

Reakcja, jaką miałem z Francji, była taka, że ​​byli gotowi ponownie odwiedzić MidCat ze świeżymi oczami, z otwartym umysłem, biorąc pod uwagę argumenty Portugalii, Hiszpanii, a także Niemiec. (…) Spodziewamy się, że po nowej ocenie projektu przez Francję i biorąc pod uwagę nowe okoliczności, dojdziemy do wniosku, że warto i trzeba iść do przodu. Ten projekt byłby w interesie całej Europy.

Zobacz także: Węgry i Serbia zbudują rurociąg. To początek szerszej współpracy obu państw

Nowy gazociąg w Europie – jak będzie działał w praktyce?

Wciąż nieznane są szczegóły dotyczące terminu realizacji przedsięwzięcia czy planowanych kosztów. Dotychczas administracja Sancheza przekonywała, że jeśli dojdzie do realizacji zarzuconego projektu, może on powstać nawet w ciągu dziewięciu miesięcy (Więcej: Hiszpania i Portugalia popierają projekt europejskiego gazociągu. Szykuje się przełom?). Według hiszpańskiego projektu gazociąg miałby długość sięgającą 226 km i łączyłby hiszpański Hostalric z francuską miejscowością Barbaira. Szacunki finansowe wskazują na kwotę od 450 mln do 500 mln euro. Czy tyle przyjdzie zapłacić Europie za uniezależnienie się od Rosji? Wciąż nie wiadomo, gdyż szczegóły zostały niejawne, a wstępne szacunki są autorstwa analityków niezaangażowanych  bezpośrednio w projekt.

Sfinalizowanie umowy ma nastąpić w grudniu podczas wizyty prezydenta Macrona w Hiszpanii. To jednak nie pierwsza inwestycja, która połączy Francję i Hiszpanię. Obecnie działają dwa gazociągi zapewniające przesył 8 mld m sześć. gazu ziemnego każdego roku. Nowe połączenie mogłoby zwiększyć możliwości przesyłowe do pułapu 17 mld m sześć. Dodatkowo oczekuje się, że magistrala biegnąca od północno-wschodniej Hiszpanii teoretycznie mogłaby zostać stale połączona z systemem gazowym Portugalii. W efekcie zostałaby połączona z portem w Sines w zachodniej części państwa. Tam docierają ładunki i magazynowany jest gaz, który płynie z m.in. z Kataru. Na projekcie zyska głównie Francja. Paryż umocni swoją pozycję w Europie i zyska pośredni dostęp do magazynów znajdujących się na wybrzeżu Portugalii. Wówczas możliwe będzie transportowanie gazu od katarskich dostawców.

Dla Polski priorytetowym projektem energetycznym jest Baltic Pipe (Więcej: Ruszył przesył gazu Baltic Pipe. Kiedy osiągnie pełną moc?). Tylko do końca 2022 roku połączenie dostarczy ok. 1 mld m sześć. gazu. Pomimo że przesył ruszył już kilka tygodni temu, na początku był ograniczony, z uwagi na konieczność dokończenia prac remontowych po stronie duńskiej.

M. Piątkowski: Jestem optymistą, co do dalszego doganiania Zachodu co najmniej do końca dekady

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker