EnergetykaEuropa

Źródła energii w Europie. Gdzie dominuje OZE, a gdzie gaz? [MAPA]

Obecnie znaczna część Europy postawiła sobie za cel odejście od importu surowców energetycznych z Rosji. Okazuje się, że główne źródła energii w Europie są różne i zazwyczaj zależą od regionu. Sektory energetyczne niektórych państw są uzależnione od Moskwy. Istnieją jednak państwa, które wykorzystują głównie OZE. 

Z jakich źródeł energii korzystają europejskie państwa? To zależy

W ostatnich latach silnym impulsem dotyczącym odejścia od paliw kopalnych miały być kwestie środowiska naturalnego, w tym przyjęte cele klimatyczne. Miała to być strategia długoterminowa, która zostanie etapowo zrealizowana w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Na początku roku pojawił się jednak kolejny impuls, tym razem związany z działaniem średnio- i krótkoterminowym. Mowa o ataku Rosji na Ukrainę, co pośrednio przyczyniło się do europejskiego paraliżu energetycznego. Poszczególne państwa zmuszone zostały do opracowania strategii zabezpieczenia dostaw na zbliżającą się zimę i ustalenia alternatywnych źródeł dostaw, po tym, jak Rosja zaczęła blokować import w odpowiedzi na ustalone przez Brukselę sankcje gospodarcze (Więcej: Sankcje nie działają? Działają i to jeszcze z jaką siłą! [ANALIZA] oraz Polscy przedsiębiorcy chcą, aby sankcje nałożone na Rosję były kontynuowane).

Zobacz także: Zużycie gazu spada. Jednak energia wciąż pozostaje problemem

Główne źródła energii w Europie – które kraje się wyróżniają na tle Starego Kontynentu?

Poniższa mapa obrazuje poziom uzależnienia danych państw od surowców energetycznych. Występują  znaczące różnice, jeśli chodzi o główne źródło energii, niemniej jednak większość gospodarek Starego Kontynentu wciąż jest zależna od paliw kopalnych.

Zdecydowanie wyróżnia się Francja, która czerpie energię głównie z elektrowni jądrowych. Paryż to jeden z największych zwolenników atomu w całej Europie (Więcej: Kto sprzeda Polakom atom – Korea, USA czy Francja?). Francuzi angażują się w rozbudowę reaktorów również w pozostałych państwach, wyrazili chęć współpracy z Polską, jednak rozmowy wciąż trwają (Więcej: Instytut Staszica: W sprawie atomu powinniśmy grać na dwa fronty).

W przypadku Norwegii, Szwecji oraz Islandii dominuje hydroenergetyka. Chociaż powszechnie uznaje się ją za rodzaj energii odnawialnej, coraz częściej jest klasyfikowana w osobnej podkategorii ze względu na spory negatywny wpływ projektów hydroenergetycznych na środowisko naturalne. W Islandii i Norwegii energia wodna stanowi ponad 60% dostaw energii. Warto zwrócić również uwagę na przykład Danii, a więc państwa, które stawia głównie na energię odnawialną (w tym przypadku głównie z wiatru). Nie dziwi status Niemiec. Państwo to przed laty oparło swoją gospodarkę na eksporcie stosunkowo tanich surowców energetycznych z Rosji. Węgiel dominuje w Europie Centralnej. To główne źródło energii w Polsce, Czechach czy Ukrainie.

Zobacz także: Wiedeń zmniejszy ogrzewanie w metrze przez kryzys energetyczny

Które państwo jest najbardziej uzależnione od importu z Rosji? 

Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, w krajach europejskich odnotowano spadek zużycia gazu. W 26 z 27 państw Unii Europejskiej konsumpcja surowca spadła o 11% w I połowie 2022 roku. Głównym powodem spadku były wysokie ceny energii.

W czołówce najbardziej uzależnionych państw od importu surowców energetycznych z Rosji są Węgry oraz Niemcy. Jak wskazywaliśmy jeszcze w marcu tego roku, liderem zestawienia były Węgry (Więcej: Niemcy są bardziej od Polski uzależnione od rosyjskiego gazu. Jednak liderem jest kto inny). Biorąc pod uwagę sposób prowadzenia polityki przez Orbana i stanowisko Budapesztu w sprawie współpracy z Serbią, można oczekiwać, że Rosja pozostanie w bliskich stosunkach z Węgrami (Więcej: Węgry i Serbia zbudują rurociąg. To początek szerszej współpracy obu państw). To stanowisko przeciwne do Brukseli, która stara się ograniczyć wpływ rosyjskiego importu na poszczególne państwa UE. Współpraca serbsko-węgierska przybiera na sile w niestabilnych warunkach makroekonomicznych, w ramach partnerstwa ma powstać wspólny projekt rurociągu, który pozwoli na przesył ropy do Serbii w obniżonej cenie. Współpraca zakłada także połączenie systemów energetycznych obu państw.

W obecnych warunkach państwa europejskie powinny dokonać rewizji swoich strategii energetycznych na najbliższe lata. Zmiany wymuszane są szczególnie przez niestabilne ceny, które w tym roku zaważą na bezpieczeństwie energetycznym wielu gospodarstw domowych.

Francja wysyła gaz do Niemiec w ramach europejskiej solidarności

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker