Bezpieczeństwo EkonomiczneEnergetyka

Zużycie gazu spada, jednak energia wciąż pozostaje problemem

Obecny kryzys energetyczny z dnia na dzień wydaje się przybierać coraz bardziej niebezpieczną formę. Nadciągająca zima zmotywowała państwa i obywateli do większego skupienia się na przyszłości. Nie ma wątpliwości, że jeżeli chcemy przetrwać zimę bez gargantuicznych rachunków, musimy zacząć oszczędzać. Na początku możemy być dumny, że zużycie gazu spada, jednak nie możemy zapominać o energii.

Czy zużycie gazu spada w Europie?

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w swoim tygodniku, rynki europejskie coraz bardziej redukują zużycie gazu, niestety większym problemem okazuje się energia. Czytamy w raporcie, że w aż 26 z 27 państw Unii Europejskiej konsumpcja surowca spadła o 11% w I połowie 2022 roku. Spowodowane to było jego wysokimi cenami. Jednak zużycie energii (której ceny w Polsce wzrosły rok do roku o około 40%) zostało zmniejszone jedynie w 18 krajach. Co ciekawe, w całej Wspólnocie konsumpcja energii wzrosła o 0,1%. Te statystyki pokazują nam, jak bardzo popyt na energię elektryczną jest sztywny. Z tego powodu np. Francja zdecydowała się zachęcać odbiorców publicznych i prywatnych do zmniejszania zużycia energii za pomocą dodatkowych rozwiązań.

Zobacz także: W Nysie otwarto ogromną fabrykę akumulatorów. Zakład zasilany jest zieloną energią

Na przykładzie Polski można określić, że elektrownie gazowe można zastąpić. Panele fotowoltaiczne, w przypadku których wzrost generacji plasował się na 101% r/r. Elektrownie wiatrowe również dołożyły swoją cegiełkę do bilansu, zwiększając produkcję o 39%. Natomiast elektrownie korzystające z węgla brunatnego pozyskały jedynie o 3% więcej energii niż rok temu. Jak podaje PIE, Produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego spadła w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku o 25% r/r. Jednak całkowita produkcja energii elektrycznej wzrosła o 3%, a konsumpcja o około 0,5%.

Zmiana konsumpcji energii elektrycznej

Zobacz także: Ukraina nie wyśle prądu do Polski. Wstrzymuje eksport energii

Natomiast w tym roku, niemiecki przemysł ze względu na wzrost cen gazu ograniczył konsumpcję blisko o 15%, czyli o 233 GWh/d. Niestety szybko rosnące ceny nie są wystarczającą zachętą do ograniczenia konsumpcji do poziomu, który zagwarantowałby pełne bezpieczeństwo energetyczne nadchodzącej zimy. Federalna Agencja do Spraw Sieci apeluje do niemieckiego rządu o wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie.

Zużycie gazu w Hiszpanii? Tutaj wzrasta

Hiszpania była jedynym państwem w całej Unii Europejskiej, w którym zużycie gazu w tym roku było wyższe. Kraj ten, dysponuje sześcioma funkcjonującymi terminalami LNG o przepustowości 49,1 mln ton LNG, co przekłada się na około 63,8 mld m3 gazu ziemnego. Państwo Półwyspu Iberyjskiego wykorzystało kryzys energetyczny do zwiększenia eksportu tego surowca oraz do produkcji energii elektrycznej z tego źródła. We wrześniu 2022 roku ceny gazu na hiszpańskiej giełdzie były średnio o 20% niższe niż na holenderskiej czy niemieckiej.

Zobacz także: Zmiana PKB państw Europy. Które z nich zdołały nadrobić kryzys?

Eksport gazu gazociągami z Hiszpanii wzrósł w okresie styczeń-wrzesień 2022 roku względem 2020 roku z 18,7 GWh/d do 69 GWh/d. Oznacza to ponad trzykrotną zmianę. Hiszpania zwiększyła też produkcję energii elektrycznej z gazu o około 37% oraz eksport energii elektrycznej do Francji o 27%. Natomiast import z Francji spadł o 46% r/r. Sprawiło to, że Hiszpania stała się eksporterem energii netto. Wieloletnia strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Hiszpanii przynosi jej obecnie wymierne korzyści.

Jednak mimo tych zysków gospodarka Hiszpanii i tak nie radzi sobie najlepiej. Wciąż nie nadrobiła spadków gospodarczych z 2020 roku, zmaga się również z dość wysoką inflacją. Spadają płace realne, a bezrobocie wciąż pozostaje na największym poziomie w Europie (Więcej: Nad całą Hiszpanią niebo jest zachmurzone – Kryzys na Półwyspie Iberyjskim).

Polska również obecnie zmaga się z poważnym problemem energetycznym, a w kolejnych miesiącach będzie się on tylko nasilał. Jednym z działań, jakie mogą podjąć gospodarstwa domowe, aby uchronić swój budżet przed dużymi stratami, jest wymiana energochłonnego sprzętu RTV i AGD, na bardziej energooszczędny. Według wyliczeń pozwoli to na ograniczenie marnowania energii.

Energooszczędny sprzęt lekarstwem na kryzys energetyczny

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Dawid Błaszkiewicz

Politolog, historyk oraz dziennikarz ekonomiczny. Członek Polskiej Sieci Ekonomii oraz Prezes Stowarzyszenia Racja. Głównym obszarem zainteresowań jest makroekonomia oraz historia gospodarcza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker