Energetyka

Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie. Nie prowadzi ani Arabia Saudyjska ani Rosja

Kto produkuje najwięcej ropy na świecie? Jakie kraje znajdują się na szczycie listy? Gdzie wydobycie jest najtańsze?

Jacy są najwięksi producenci ropy naftowej na świecie? Jak dużo ropy naftowej wydobywa się na świecie? Do czego używana jest ropa naftowa? Niektóre odpowiedzi na te pytania, mogą was naprawdę zaskoczyć. Obecnie największym producentem ropy naftowej na świecie nie jest Arabia Saudyjska ani Rosja, czyli kraje, które najmocniej kojarzymy z surowcami energetycznymi.

 • Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie mają kluczowe znacznie w globalnej gospodarce. Szerokie użycie ropy w transporcie czy nawet energetyce sprawia, że surowiec nazywany jest często czarnym złotem.
 • Najnowsze dane sugerują, że to właśnie Stany Zjednoczone dzierżą obecnie miano największego producenta ropy naftowej na świecie. Dzienna produkcja tego surowca wynosi 12,8 mln baryłek.
 • Stany Zjednoczone od ponad dekady zwiększają swoją produkcję ropy naftowej. Jeszcze w 2008 roku wynosiła ona mniej niż 5 mln baryłek ropy dziennie. Dziś to ponad 2,5 razy więcej.
 • Rosja jest drugim największych producentem ropy naftowej na świecie. Dzienne wydobycie tego surowca wynosi tam aż 9,4 mln baryłek.
 • Trzecim największym producentem ropy naftowej na świecie jest Arabia Saudyjska. Dzienna produkcja czarnego złota w tym kraju wynosi 9,06 mln baryłek.
 • Saudyjski koncern Saudi Aramco jest największym indywidualnym producentem ropy naftowej na świecie. Kapitalizacja koncernu wynosi obecnie 2,17 bln USD.
 • Liczą się także koszty pozyskania. Te są najniższe w przypadku Arabii Saudyjskiej oraz Kuwejtu i wynoszą mniej niż 20 dolarów za baryłkę.

Najwięksi producenci ropy naftowej to kluczowi gracze na arenie międzynarodowej

Znacznie ropy naftowej w światowej gospodarce jest bardzo duże. Doskonale pokazują to konsekwencje wzrostu cen tego surowca w czasie kryzysu naftowego oraz szoków podażowych z zeszłego roku. Surowiec ten wykorzystywany jest w bardzo wielu branżach. Najbardziej znanym zastosowaniem jest oczywiście przetwarzanie ropy naftowej w celu uzyskania benzyny, która napędza nasze samochody. Należy pamiętać, że używana jest ona także w transporcie morskim czy lotniczym.

Z ropy naftowej wywarza się także często różne oleje i smary, które są szeroko wykorzystywane w przemyśle. To z ropy naftowej powstaje także asfalt, który jest najbardziej popularną nawierzchnią na polskich drogach. Istotnym zastosowaniem ropy naftowej jest także możliwość produkcji tworzyw sztucznych, których wykorzystanie jest dzisiaj tak szerokie, że trudno znaleźć przedmioty, które, choć w małej części nie są tworzone z plastiku.

Zobacz też: Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin. Wyprzedziła Arabię Saudyjską

Szerokie użycie ropy w transporcie czy nawet energetyce sprawia, że surowiec nazywany jest często czarnym złotem. Wiele państw zawdzięcza ropie naftowej swoje bogactwo. Doskonałymi przykładami mogą być tutaj takie kraje jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska czy Kuwejt. Najwięksi eksporterzy tych surowców mają przez to duży wpływ na politykę odbiorców ropy naftowej. Doskonałym przykładem może być rosyjski szantaż surowcowy z zeszłego roku.

Ile ropy wydobywa się obecnie na świecie? Globalnie produkcja ropy naftowej przekracza obecnie 80 mln baryłek ropy dziennie. Czy to dużo? Baryłka (bbl) to jednostka objętości, która wynosi 42 galony amerykańskie, czyli 160 litrów. Mówiąc wprost, codziennie produkuje się na świecie 12,8 mld litrów ropy naftowej. Które kraje należą do największych producentów tego dobra?

Najwięksi producenci ropy naftowej? Amerykanie na czele

W ostatnich latach lider w produkcji ropy naftowej zmieniał się kilkukrotnie, ale można wymienić trzy kraje, które rywalizują o to miano. Są to Stany Zjednoczone, Rosja oraz Arabia Saudyjska. Najnowsze dane sugerują, że to właśnie Stany Zjednoczone dzierżą obecnie miano największego producenta ropy naftowej na świecie. Dzienna produkcja tego surowca wynosi 12,8 mln baryłek.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że omawiana wartość będzie dotyczyła produkcji tego surowca w czerwcu. Istnieją nowsze dane, ale niektóre państwa raportują produkcję rzadziej, dlatego dla porównania, korzystać będziemy z danych sprzed kilku miesięcy. Amerykańskie dane z lipca sugerują, że produkcja w tym kraju wynosiła wtedy już blisko 13 mln baryłek ropy dziennie. Najnowsze dostępne prezentuje poniższy wykres.

Produkcja ropy naftowej w USA [tys. baryłek ropy dziennie]

Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie — dzienna produkcja ropy naftowej w USA w latach 1920-2023
Dzienna produkcja ropy naftowej w USA w latach 1920-2023. Źródło: U.S. EIA

Stany Zjednoczone od ponad dekady zwiększają swoją produkcję ropy naftowej. Jeszcze w 2008 roku wynosiła ona mniej niż 5 mln baryłek ropy dziennie. Dziś to ponad 2,5 razy więcej. Tak duży wzrost sprawił, że Amerykanie stali się w ostatnich latach globalnym liderem w produkcji ropy naftowej.

Najwięksi producenci ropy naftowej wykorzystują surowce w swojej polityce

Najwięksi producenci ropy naftowej są w dużym stopniu uzależnieni od sprzedaży swoich surowców. Doskonałym przykładem jest Rosja, której zależność od produkcji i sprzedaży ropy naftowej jest znacznie większa niż w przypadku USA. Rosja jest drugim największym producentem ropy naftowej na świecie. Dzienne wydobycie tego surowca wynosi tam aż 9,4 mln baryłek. Jeszcze niedawno, to właśnie z Rosji pozyskiwaliśmy większość ropy sprowadzanej do Polski.

Trzecim największym producentem ropy naftowej na świecie jest Arabia Saudyjska. Dzienna produkcja czarnego złota w tym kraju wynosi 9,06 mln baryłek. Saudyjski koncern Saudi Aramco jest największym indywidualnym producentem ropy naftowej na świecie. Jest także najbardziej wartościową nieamerykańską firmą świata. Kapitalizacja Saudi Aramco wynosi obecnie 2,17 bln USD. Większą kapitalizacją pochwalić może się jedynie Microsoft (2,46 mld USD) oraz Apple (2,83 bln USD).

Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie — instalacja Saudi Aramco. Źródło Saudi Aramco Press Pack
Instalacja Saudi Aramco. Źródło: Saudi Aramco Press Pack

Kanada dynamicznie zwiększa wydobycie ropy naftowej

Jakie kraje znajdziemy jeszcze na liście największych producentów ropy naftowej na świecie? Czwarte miejsce zajął północny sąsiad USA — Kanada. Kraj ten dynamicznie zwiększa wydobycie ropy naftowej. Niektórzy eksperci przewidują, że w 2024 roku dzienna produkcja przekroczy 5 mln baryłek ropy dziennie. Tym samym Kanada umocni się na czwartej pozycji.

Piąte miejsce zajął Irak, gdzie produkuje się dziennie 4,27 mln baryłek ropy dziennie. Mimo tak dużego wydobycia kraj jest znacznie biedniejszy niż Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jedną z przyczyn jest wojna w Iraku, która wpłynęła na poziom PKB kraju. Chiny są szóstym największym producentem ropy naftowej na świecie. Produkowanie 4,25 mln baryłek ropy pozwala jednak jedynie na częściowe zaspokojenie potrzeb drugiej największej gospodarki świata. Dlatego Chiny sprowadzają ją m.in. z Rosji.

Zobacz też: Jakie są największe firmy na świecie? Które warte są najwięcej? [RANKING]

Siódme miejsce na liście przypadło Iranowi. Historia produkcji ropy przez Iran związana jest z amerykańskimi sankcjami. Jeszcze w 2017 roku wynosiła ona blisko 4 mln baryłek ropy dziennie. W 2020 roku spadła ona do zaledwie 2 mln baryłek ropy dziennie. Globalne braki ropy sprawiły, że Iran miał szansę zwiększyć swoją produkcję. Dzięki większej produkcji w Iranie globalne ceny ropy spadły. Dziś Iran produkuje 3,3 mln baryłek ropy dziennie.

Na ósmym miejscu znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Kraj ten jest chyba największym symbolem bogactwa, które może dać ropa. To właśnie tam (w Dubaju) znajduje się najwyższy budynek na świecie, to w tym kraju powstały wyspy Palmowe, a Dubaj jest bazą pochodzących stąd linii lotniczych Emirates. Sukces ten nie byłby możliwy bez dostępu do wielkich zasobów ropy naftowej w Zatoce Perskiej. Dzienna produkcja ZEA wynosi 3,24 mln baryłek ropy.

Najwięksi producenci ropy naftowej na świecie — Brazylijska platforma wiertnicza. Źródło: Unsplash
Brazylijska platforma wiertnicza. Źródło: Unsplash

Najwięksi producenci ropy naftowej, to nie zawsze kraje, które kojarzymy właśnie z tym surowcem. Na dziewiątym miejscu uplasowała się Brazylia. Produkcja ropy naftowej w tym kraju wynosi 2,96 mln baryłek ropy dziennie. Jej wydobycie odbywa się na Oceanie Atlantyckim. Tamten obszar jest niezwykle bogaty w złoża ropy naftowej. Świadczyć może o tym fakt, że Wenezuela posiada obecnie jedne z największych rezerw tego surowca na świecie, a mała Gujana jest za jego sprawą najszybciej rosnącą gospodarką świata.

Zobacz też: Sektor ropy i gazu zarobił krocie podczas kryzysu energetycznego

Pierwszą dziesiątkę zamyka mały Kuwejt. Kraj ten produkuje 2,55 mln baryłek ropy dziennie. To właśnie iracka inwazja na Kuwejt w 1990 roku zapoczątkowała I wojnę w Zatoce Perskiej. Słynne zdjęcia płonących pól ropy naftowej pochodzą właśnie z tego kraju.

Amerykańskie samolotu F-16A, F-15C i F-15E lecące ponad płonącymi polami naftowymi w Kuwejcie. Źródło U.S. Air Force
Amerykańskie samolotu F-16A, F-15C i F-15E lecące ponad płonącymi polami naftowymi w Kuwejcie. Źródło U.S. Air Force

Ropa naftowa jest wskazywana nie tylko jako przyczyna wojen, ale także kryzysów. Niegdyś bardzo bogata Wenezuela, obecnie jest krajem bardzo biednym. Klątwa surowcowa jest dziś jednak pojęciem kontrowersyjnym i część ekonomistów nie zgadza się z jej istnieniem. Jako przykład można podać Norwegię, która mimo bycia jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie, radzi sobie bardzo dobrze.

Najwięksi producenci ropy naftowej w 2023 [bbl dziennie]:

 1. USA – 12 800 000
 2. Rosja – 9 400 000
 3. Arabia Saudyjska – 9 060 000
 4. Kanada – 4 630 000
 5. Irak – 4 270 000
 6. Chiny – 4 250 000
 7. Iran – 3 300 000
 8. ZEA – 3 240 000
 9. Brazylia – 2 960 000
 10. Kuwejt – 2 550 000

W drugiej dziesiątce znajdziemy takie kraje jak Meksyk, Kazachstan, Norwegię, Nigerię, Katar, Algierię, Angolę, Oman, Libię czy Kolumbię. Historycznie znaleźć można było w tej stawce także Wielką Brytanię, a nawet Polskę czy Rumunię.

Koszty produkcji ropy na świecie są bardzo różne

Warto pamiętać, że samo posiadanie złóż ropy naftowej, nie gwarantuje, że się na nich wzbogacimy. Liczą się także koszty pozyskania. Te są najniższe w przypadku Arabii Saudyjskiej oraz Kuwejtu i wynoszą mniej niż 20 dolarów za baryłkę. Gdy odliczymy od tego koszty poszukiwania i rozpoczęcia wydobycia, to kwota może być nawet zbliżona do 10 dolarów.

Bardzo tanie jest także wydobycie w innych krajach Zatoki Perskiej, takich jak Irak, ZEA czy Iran i wynosi ok. 20 dolarów. W przypadku morskich złóż ZEA koszt rośnie do 30 dolarów za baryłkę ropy, ale jest to nadal bardzo niski koszt. W Nigerii koszty oscylują koło 30 dolarów, a lądowe złoża Wenezueli umożliwiają wydobycie ropy po kosztach nieprzekraczających 40 dolarów za baryłkę.

Rosjanie płacą za wydobycie ropy w Arktyce ponad 40 dolarów za baryłkę. To nieco mniej niż w przypadku amerykańskich złóż na lądzie (ok. 50 dolarów). Ok. 40 dolarów za baryłkę kosztuje wydobycie amerykańskiej ropy w Zatoce Meksykańskiej. Z kolei koszt wydobycia kazachskiej ropy z dna Morza Kaspisjkiego przekracza 50 dolarów za baryłkę. Wydobycie z morskich złóż Wenezueli wiąże się z kosztami przekraczającymi 60 dolarów, co sprawia, że przy niższych cenach ropy, jej wydobycie tam jest nieopłacalne.

Największe miasta na świecie 2023 [RANKING]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker